HROCHOŤ. V Hrochoťskej doline sa v minulosti nachádzalo množstvo sezónnych drevených stavieb – salašov, kolíb, senníkov či sezónnych obydlí.
V oblasti severného Podpoľania tak tvorili neopakovateľný ráz krajiny, ktorý sa aspoň v malej miere zachoval dodnes. Veľkú časť stavieb už totiž nahlodal zub času, z pôvodných stavieb sa zachovalo iba zopár.
Vďaka dobrovoľníkom a členom občianskych združení Organica a Hoblina sa darí aspoň časť dedičstva predkov uchovať.
V uplynulom období sa pustili do obnovy pastierskej koliby pod Jánošíkovou skalou a zachrániť by mali aj kolibku nad osadou Kyslinky.
Ján Mazúch - Cukrík: Keď sa kosili lúky, spávali sme v kolibe na sene
„S prvotnou myšlienkou pustiť sa do obnovy stavieb prišli Ján Mazúch „Cukrík“ z Hrochote, pre ktorého to bola srdcová záležitosť,“ povedal architekt Boris Hochel, ktorý sa venuje záchrane a propagácii starej vidieckej architektúry.
Práce na stavbe pod Jánošíkovou skalou máme z veľkej časti už urobené a od jari chceme pokračovať,“ povedal s tým, že 150-ročná stavba už bola vo veľmi zlom stave, keďže vlhla z vrchnej aj spodnej strany.
Ján Mazúch - Cukrík hovorí, že podobných sezónnych stavieb bolo kedysi na severnom Podpoľaní veľmi veľa.
"Ak ľudia kosili na vzdialených lúkach, bolo pre nich veľmi zložité vracať sa domov. Stavali si preto drevené sezónne obydlia, kde nielen prespávali, ale tu aj skladovali seno. Skoro každá lúka mala takúto drevenú stavbu a naozaj to tvorilo nádherný a neopakovateľný kolorit krajiny. Je veľkou škodou, že väčšina týchto stavieb sa rozpadla. Dnes by mali pre turistický ruch cenu zlata, " dodal.