BANSKÁ BYSTRICA. Banská Bystrica a Zvolen majú nárok na vytvorenie samostatného územia udržateľného mestského rozvoja (UMR).
Presvedčený je o tom primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, ktorý považuje spojenie so Zvolenom, presadzované Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, za nátlak pre obe samosprávy.
Na bystrickej aj zvolenskej komunálnej scéne vyvolala táto téma veľké polemiky.
Klub nezávislých poslancov Banskobystrická alternatíva je presvedčený, že ak tieto mestá nepredložia spoločnú stratégiu UMR, môžu prísť o desiatky miliónov eur na rozvoj.
Spoluprácu považujú za nevyhnutnosť
„Súmestie Banská Bystrica a Zvolen je historicky prirodzeným regiónom. Potvrdzujú to viaceré národné strategické dokumenty, ktoré bystricko-zvolenskej aglomerácii prisudzujú medzinárodný význam a odporúčajú strategickú spoluprácu,“ konštatoval poslanec Banskobystrickej alternatívy David Kapusta s tým, že opodstatnenie spolupráce podporujú aj výstupy iniciatívy Catching-Up regions, podporenej Európskou komisiou a Svetovou bankou. Tie hovoria aj o tom, že obe mestá by pri lepšom dopravnom prepojení a koordinácii mohli fungovať ako jednotná mestská časť s vyššou produktivitou.
O zvolanie mimoriadneho mestského zastupiteľstva k tejto vážnej téme požiadali aj občianske združenia, iniciatívy a jednotlivci z oboch miest.
Spojenie má byť protiváhou Bratislave a Košiciam
Podoba území udržateľného mestského rozvoja ani ich počet, ako ich presadzuje ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ešte nie je definitívna. Návrh musí schváliť Európska komisia, ktorá sa má témou zaoberať vo februári.

Remišovej ministerstvo pri ich definovaní vychádzalo z podkladov od ostatných ministerstiev a štátnych inštitúcií a tiež z diskusií s Úniou miest Slovenska a Združením miest a obcí Slovenska. Stále trvá na tom, že spolupráca miest a obcí v takýchto spojených územiach im prináša množstvo výhod, negatíva nevidí žiadne.
„Definícia rámcových podmienok pre definovanie území udržateľného mestského rozvoja vychádzala z Koncepcie územného rozvoja Slovenska, ktorá definuje hierarchiu centier osídlenia, a tiež z národnej Koncepcie mestského rozvoja SR do roku 2030. Tá je založená na posilnení miest v rozvoji územia a na poznatkoch, že mestá sú motory rozvoja,“ odkázalo ministerstvo cez svoj odbor komunikácie.