Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky

Výročie narodenia J. Mistríka v kontexte Historickej školy v Španej Doline

Dnes je to presne 100 rokov, odkedy sa v Španej Doline narodil profesor Jozef Mistrík, jeden z našich najvýznamnejších jazykovedcov 20. storočia.

Historická škola nesie meno J. MistríkaHistorická škola nesie meno J. Mistríka (Zdroj: archív školy)

ŠPANIA DOLINA. Dnes je to presne 100 rokov, odkedy sa v Španej Doline narodil profesor Jozef Mistrík, jeden z našich najvýznamnejších jazykovedcov 20. storočia. Jazykovedec, literárny vedec, vysokoškolský pedagóg a súdny grafológ, ktorý celý svoj život zasvätil zveľaďovaniu slovenského jazyka.
Už od útleho detstva sa formovala jeho osobnosť v prekrásnom prostredí rodnej obce, Španej Doliny.
Aby sme to mohli pochopiť, vráťme sa do vzdialenej histórie obce, ktorá bola svetovým centrom ťažby medi na prelome 15. a 16. storočia. Vzdelanosť v obci určovalo hlavne „Banícke bratstvo“ prostredníctvom bratskej pokladnice, ktoré vyčleňovalo časť príjmov od pracujúcich baníkov na ich vzdelávanie a aj rodinných príslušníkov, hlavne detí.

Skryť Vypnúť reklamu


Prvá škola sa spomína už v roku 1570. Bola vedľa námestia, na mieste v blízkosti „Božieho hrobu“. Medzníkom bolo zavedenie „Všeobecného školského poriadku“ panovníčkou Máriou Teréziou v decembri 1774, podľa ktorého malo na základné vzdelanie nárok každé dieťa na území habsburskej monarchie. Možno tomu pomohla aj vizitácia korunných princov Jozefa a Leopolda v roku 1764, ktorí okrem banských kráľovských miest navštívili aj Španiu Dolinu.
V roku 1780 sa spomína rektor Jozef Dekrét s platom 184 zlatých. Náplňou vyučovania boli v tom období slovenčina, nemčina, latinčina, maďarčina, písanie, počty, biblické dejiny a náboženstvo.
Skoro celé 19. storočie je zlatým písmom zapísané, hlavne učiteľskou rodinou Medrických – Františkom a jeho synom Inocentom, ktorí učili a žili v Španej Doline od roku 1820 až do roku 1908, kde aj na cintoríne odpočívajú. Okrem učiteľov boli súčasne aj organistami v miestnom kostole.
Nesmieme zabudnúť ani na významného profesora Petra Vajcíka a hlavne na jeho strýka Jána Vajcíka. Profesor Jozef Mistrík spomína: „Správcovi školy Jánovi Vajcíkovi som osobne za veľa vďačný, všade, kde chodím, ho označujem za svojho najlepšieho učiteľa. Bola to osobnosť nielen za organom, ale aj so školskými husľami. Bol to človek, ktorému patrí jedno z najväčších poďakovaní medzi Špaňodolinčanmi. Vzdelaný, múdry, kultúrny, usilovný, dôstojný – takého ho nosím v doterajších predstavách.“
Profesor Mistrík po absolvovaní „Učiteľského ústavu“ v Banskej Bystrici učil v rodnej obci, v rokoch 1941 až 1943.
Pán Jozef Knopp spomína: „Pamätáme si ho ako zápalistého pedagóga a správcu školy, organizátora verejného a kultúrneho života, režiséra divadelných hier, športového organizátora. Pamätáme si ho ako prvotriedneho milovníka hudby a chrámového organistu. Moja nebohá starká sa vyjadrila o ňom takto: „Keď sadne za organ Jožo od Vajdov, ten organ len tak rozpráva.“ Áno, on bol tým organistom, ktorý vniesol do chrámovej organovej hudby nové prvky dynamickej umeleckej podoby. Výrazne oddelil zvláštnosťami farby tónov, rytmu a škál každé obdobie cirkevného roku. Rád spieval a sám sa sprevádzal hudbou. Bože, a keď na Vianoce vytiahol na organe register Gäjdica a spustil nádherné svieže valašské rytmy, človeku srdce v hrudi skákalo a chcelo sa mu aj v tom božom chráme si z chuti zakrepčiť.“
Áno, je to ten organ, ktorého víťazstvo v celoslovenskej súťaži zaistilo finančné prostriedky na jeho opravu, ktorá sa zavŕšila v roku 2019.

Skryť Vypnúť reklamu

Výnimočná osobnosť


Žiaľ, s milovanou rodnou obcou sa pre jeho ďalší profesionálny rast musel rozlúčiť.
V rokoch 1943 až 1949 pôsobil ako stredoškolský profesor v Trenčíne, neskoršie v Bratislave. V rokoch 1953 až 1960 bol riaditeľom Stenografického ústavu, v rokoch 1961 až 1965 vedeckým pracovníkom SAV a od roku 1966 až do roku 1991 bol vedeckým pracovníkom, docentom a profesorom Univerzity Komenského v Bratislave. Okrem toho bol hosťujúcim profesorom na univerzitách v Oxforde, Shefielde, Kolíne nad Rýnom a Moskve.
Hlavnou profesiou profesora Mistríka bola jazykoveda. Spočiatku sa venoval gramatike, potom štylistike, literárnej vede a nakoniec komunikácii chápanej v najširšom zmysle slova.
Z oblasti jazykovedy publikoval doma i v cudzine do 100 knižných publikácií vo viacerých jazykoch a viac ako 200 vedeckých štúdií a odborných článkov.
Zaoberal sa aj rečou hluchonemých, slepeckým písmom, stenografiou a grafológiou.
Významné výsledky dosiahol organizovaním a zveľaďovaním letnej školy Studia Academica Slovaca, ktorú viedol od roku 1972 do roku 1991. Začal s 20 frekventantmi a ich počet rozšíril na 180. Jeho veľkou zásluhou bolo, že doterajšiu jazykovednú a literárnovednú tematiku rozšíril na širokú oblasť krajinovednej tematiky. V rokoch 1981 až 1990 bol predsedom Slovenskej jazykovednej spoločnosti, kedy založil zborník Zápisník slovenského jazykovedca, ktorý vychádza dodnes. Profesionálny život profesora Mistríka je veľmi významný a rozsiahly.
Vráťme sa však k jeho rodisku a ku kontinuite jeho diela v kontexte rodnej obce. Stretol som profesora Mistríka niekedy okolo roku 1997, kedy prišiel na „Dušičky“ zapáliť sviečku svojim blízkym. V tom čase bol u nás čestným predsedom SIB – súkromnej iniciatívy baníkov. Bolo mu smutno, že dedina je ako vymretá z dôvodu, že baníctvo ukončilo svoju činnosť a počet obyvateľov sa výrazne znížil. Väčšina domov opustených, kultúrny život na bode mrazu, škola zatvorená. Vtedy som mu sľúbil, že aj ja sa pokúsim podľa svojich možností prispieť k oživeniu života v obci.
Obrat nastal po roku 2000, kedy bolo obnovené banícke bratstvo Herrengrund, vybudované Naše múzeum medi a v rokoch 2002 až 2006 bol urobený posledný pokus vrátenia zašlej slávy ľudovej školy, kedy pani učiteľka Danica Glossová, mnohokrát aj bez nároku na honorár, viedla malotriedku s piatimi školáčikmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Historická škola

K obratu v oblasti zachovania odkazu školstva v Španej Doline došlo v roku 2015, kedy sme v priestoroch historického Lavondoria „na pľaci“, t.j. námestí v Španej Doline slávnostne otvorili aj za účasti profesorky Božidary Turzonovovej „Historickú školu profesora Jozefa Mistríka“. Cieľom tejto historickej školy, s dobovým zariadením a „vyučovaním v dávnom duchu“, je oboznamovať verejnosť hlavne s históriou vyučovania v minulosti, s históriou obce, baníctva a priblížiť banícke technické pamiatky a prírodné krásy okolia.
Odborne školu zastrešuje občianske združenie Špaňodolinská škola so sídlom v Španej Doline, ktorého členovia sú aj významní odborníci v oblasti pedagogiky, jej histórie, grafológie, písmoznalectva a iní. V súčasnosti Historickú školu odborne vedie Katarína Lucinkiewiczová.
K 100. výročiu narodenia profesora Jozefa Mistríka sme plánovali dňa 27. januára 2021 v priestoroch Historickej školy slávnostnú konferenciu na tému grafológie, za účasti významných odborníkov v tejto oblasti. Záštitu nám poskytol predseda BBSK Ján Lunter.
Žiaľ, z dôvodu pandémie musíme túto konferenciu presunúť na iný termín.
Historická škola v Španej Doline potvrdila svoje historické opodstatnenie. Zo strany verejnosti je o ňu veľký záujem. Musíme však trvale zlepšovať jej organizačné zázemie a hlavne marketingovú stratégiu.
Veríme, že aj touto formou budeme napĺňať myšlienky a trvalú spomienku na nášho rodáka, veľkého človeka a jazykovedca profesora Jozefa Mistríka.
Česť jeho pamiatke.

 Ján Piško, predseda OZ

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 3. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte
 4. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 5. Rodinná atmosféra na Trnavskej univerzite: Milí sú aj vrátnici
 6. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 7. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 8. Získaj náskok pred štartom
 9. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Získaj náskok pred štartom
 3. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 4. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 5. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 6. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 7. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 8. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 9. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 10. Moruša – Málo známa a predsa účinná
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 18 490
 2. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 10 500
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 8 559
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 713
 5. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 411
 6. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 110
 7. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 5 976
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 664
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 040
 10. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 4 546
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Žena odišla z domu ešte v utorok, odvtedy sa neozvala.

4 h

Zranenia utrpela v Širokom sedle, odkiaľ ju záchranári transportovali na Kosodrevinu.

4 h

Počas pandémie sa zaplnili ľuďmi aj národné parky.

10 h
Ilustračné foto.

Druhý zas jazdil pri Pohorelej po celej šírke cesty a bez svetiel.

11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Od budúceho týždňa, pondelka 1. marca, sa mení farba na covid automate pre okres Liptovský Mikuláš.

23. feb

Pamiatku chce mesto zrekonštruovať.

9 h

V strojárskom podniku v Istebnom ochorela približne štvrtina zamestnancov.

15 h

Celý svoj tvorivý život spolupracoval s folklórnymi súbormi z Banskej Bystrice aj Horehronia. Nezabudnuteľné je aj jeho pôsobenie v kapele Lojzo.

23. feb

Už ste čítali?