BANSKÁ BYSTRICA. Vo veku nedožitých 81 rokov zomrel Štefan Kováč, jeden z hlavných aktérov Nežnej revolúcie a člen krajského výboru Verejnosti proti násiliu v Banskej Bystrici. O jeho skone informoval mestský poslanec Pavol Katreniak.
Psychológ a pedagóg Štefan Kováč po sebe zanechal v meste pod Urpínom výraznú stopu hlavne v období, keď sa rozhodovalo o budúcnosti demokracie v našej krajine.
Ako píše nezisková organizácia Post Bellum , v roku 1989 nastal moment razantného prebúdzania spoločnosti a letargiu vystriedal aktivizmus. 17. novembra bol v Prahe násilne potlačený protest študentov.V reakcii na piatkové násilné potlačenie protestov sa v pondelok 20. septembra konali demonštrácie aj v Banskej Bystrici. Štefan Kováč s ihneď zapojil do protestu na banskobystrickom námestí a aktivizoval sa ako jeden z prvých mužov Novembra 89 v našom regióne.
"Ponovembrové udalosti a pád režimu v Československu podnietili nový vývoj. Na vzostupe bol náhle slovenský nacionalizmus a čoraz nástojčivejšie sa ozývali hlasy volajúce po samostatnosti. Štefan Kováč mal, podobne ako mnohí priami aktéri, veľmi rozporuplné dojmy zo straty podpory VPN a jej trieštenia, čo neskôr viedlo k vzostupu Mečiara. Začiatkom roku 1990 bol Štefan Kováč kooptovaný do Federálneho zhromaždenia v Prahe. Poslaneckého mandátu sa však čoskoro vzdal, keď si ho vyžiadal jeho priateľ generál Sámel do rezortu ministerstva vnútra. Do rozpadu ČSFR na konci roku 1992 pracoval na pohraničnej polícii – ani tu nezaháľal v očisťovaní štruktúr od niekdajších komunistov a politrukov," píše Post Bellum.
Podrobné informácie o prínose Štefana Kováča pre demokratický vývoj našej krajiny nájdete TU.