BANSKÁ BYSTRICA. Plán udržateľnej mobility (PUM) funkčného územia mesta pod Urpínom vypracuje riešiteľský tím odborníkov zo Žilinskej univerzity v Žiline (ŽUŽ) počas najbližších dvoch rokov. Ako informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková, k tomuto územiu je okrem samotného mesta pričlenených aj ďalších 16 okolitých obcí. Hlavným cieľom strategického dokumentu PUM je mať udržateľný dopravný systém, skvalitniť rôzne druhy dopravy a mobility obyvateľov i návštevníkov mesta. Zmluvu s víťazom verejného obstarávania podpísala samospráva po opakovanom procese súťaže koncom januára 2021.
Vypracovanie Plánu udržateľnej mobility má niekoľko etáp – analýza súčasného stavu, návrh aktivít a vyhodnotenie z pohľadu dopadu na životné prostredie. Medzi očakávané ciele PUM patrí okrem iného aj návrh efektívneho a udržateľného dopravného systému, riešenie problematiky nedostatočnej kapacity parkovacích plôch, najmä na sídliskách, zvýšenie plynulosti dopravného pohybu, zníženie nehodovosti, zlepšenie kvality verejných priestorov a života obyvateľstva. Súčasťou je tiež skrátenie času jazdy verejnej hromadnej dopravy, návrh integrovaného systému prímestskej dopravy a zníženie emisií z dopravy a podobne.
Keď to opatrenia dovolia, žilinská univerzita plánuje organizovať aj worskhopy a stretnutia s obyvateľmi mesta a okolitých obcí, ktorí budú môcť vyjadriť svoje postrehy a vlastné skúsenosti. Relevantné požiadavky sa stanú súčasťou strategického dokumentu.
Analýza dopravy
„Tento rok sme sa chceli prioritne zamerať na analýzu jednotlivých druhov dopravy. Odborné útvary mesta sú nám nápomocné pri poskytovaní mnohých dôležitých údajov a dát. Keďže pandemické obdobie môže naše prieskumy o počte áut na križovatkách či cestujúcich v MHD skresľovať, museli sme zmeniť aj harmonogram projektu. Čaká nás prvá etapa, v rámci ktorej plánujeme viaceré aktivity, do ktorých by sme chceli zapojiť aj obyvateľov Banskej Bystrice,“ objasnil Marián Gogola zo Žilinskej univerzity v Žiline.
„Som rád, že po komplikovanom procese verejného obstarávania sa nám podarilo vysúťažiť partnera, ktorý má dostatočné skúsenosti na to, aby spracoval pre naše mesto a širšie okolie plán udržateľnej mobility, ktorého súčasťou je plán dopravnej obslužnosti. Verím, že odborníkom zo Žilinskej univerzity v Žiline sa aj vďaka plánovaným aktivitám s Banskobystričanmi podarí vytvoriť kvalitný dokument, ktorého aplikácia v praxi bude plusom nielen pre obyvateľov, ale aj pre mesto a životné prostredie,“ konštatoval primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.
Banskobystričania sa už dnes môžu zapojiť na facebookovom profile Mesto Banská Bystrica do hlasovania o tri základné slová, ktoré budú charakterizovať, aké mesto by chceli v budúcnosti. Na základe toho spracuje žilinská univerzita logo, ktoré bude sprevádzať projekt Plánu udržateľnej mobility počas celého jeho trvania.