BREZNO. Vzhľadom na pretrvávajúci núdzový stav sa bohoslužby nemôžu konať v kostole za účasti veriacich. Ako ich budete spolu s nimi prežívať na diaľku?
Evanjelický farár Radim Pačmár: – Sú to už tretie sviatky v poradí, ktoré budú netradičné. Ako sa nám počas nich osvedčilo, budeme služby Božie vysielať „tradične“ prostredníctvom našej stránky ECAV Brezno na známej sociálnej sieti. Teším sa zo spolupráce s bratom farárom Vladimírom Ticháňom z Kokavy nad Rimavicou, s ktorým spolupracujeme na prenosoch služieb Božích od konca januára. Služby Božie počas sviatkov budeme vysielať striedavo z breznianskeho a kokavského chrámu Božieho. Spojíme tak dve spoločenstvá evanjelikov a k sledovaniu pozývam aj milých čitateľov.
Dekan rímskokatolíckej farnosti Dušan Lukáč: – Dúfali sme, že trajektória pandémie sa do sviatkov zmení k lepšiemu, no zvykáme si na to, že všetko je stále rovnako. Je to už dlho, myslím, to fungovanie v núdzovom režime. V tom sme na rovnako s inými oblasťami života – obchodmi, službami, športom aj kultúrou. Aj keď spoločenstvo veriacich, zhromaždené v liturgickom priestore sa nedá nahradiť, predsa len oproti spomínaným iným oblastiam nášho života vieme vieru prežívať aj individuálne. Je to ale v danej situácii ťažšie. Spoločné stretávanie totiž pomáha aj individuálnemu prežívaniu, ktoré sa teraz v mnohých prípadoch mení na vytrvalostný zápas o prežitie. Máme však dobrých veriacich, ktorí nezabúdajú na spoločenstvo a napriek tomuto stavu vnímame, že sme „v kontakte“ a aj takto na diaľku prežívame svoju vieru spoločne.
Gréckokatolícky farár Ján Kovaľ: – Tak, ako každé sviatky, aj tieto budeme prežívať v slávení obradov. Ako aj minulý rok, budú bez účasti ľudí, no na celistvosť slávenia obradov jednotlivých dní to nemá žiaden vplyv. Je vzájomne bolestné, že nemôžeme spolu s veriacimi sláviť sviatky. Ako alternatíva pre veriacich, hoci si uvedomujem, že nie dokonalá, sa ponúka sledovanie médií – internet, TV Logos a TV Zemplín, na ktorých budú prenášané v priamom prenose z katedrálnych chrámov gréckokatolíckej cirkvi jednotlivé liturgické obrady Paschy. To, čo nás počas tých dní zjednotí, je viera v to tajomstvo, ktoré sa v jednotlivý deň slávenia Veľkej noci sprítomňuje. Vo Veľký (zelený) štvrtok je to tajomstvo kňazstva a eucharistie, vo Veľký piatok – tajomstvo vykúpenia človeka láskou Boha, ktorá je zjavená na kríži. Vo Veľkú sobotu je to tajomstvo Božieho hrobu a zostúpenia do predpeklia. Nedeľa – Veľký a svetlý deň Kristovej Paschy – tajomstvo zmŕtvychvstania.