BANSKÁ BYSTRICA. V mestskom úrade včera zasadala pracovná skupina za záchranu historickej a kultúrnej pamiatky Medeného hámra. Hlavnou úlohou členov je v najbližšom období zapojiť verejnosť, subjekty občianskeho, súkromného sektora a ďalších partnerov do procesu tvorby zámeru využitia tohto areálu.
Technická pamiatka mesta s medzinárodným významom a jedna z posledných stôp banskej histórie má podľa vedenia mesta pre rozvoj cestovného ruchu veľký potenciál.
„Samospráva vyvíja aktivity na prípravu a nadobudnutie dvoch zo štyroch existujúcich objektov Medeného hámra a pozemkov pod nimi do majetku mesta. Na ich odkúpenie odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo finančné prostriedky vo výške 250-tisíc eur,“ informuje hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.
„V čo najkratšom čase sa pracovná skupina zameria na naštartovanie participatívneho procesu, ktorý by mal trvať asi pol roka. Do rozhodovania o tom, čo by malo v lokalite pamiatky vzniknúť, chceme zapojiť Banskobystričanov i odbornú verejnosť. Verím, že získame adekvátne výsledky a názory ľudí nám ukážu, čo by chceli v tomto priestore mať,“ hovorí Stanislav Mičev, predseda pracovnej skupiny za záchranu Medeného hámra.
Pracovná skupina plánuje osloviť nezávislý kolektív architektov a sociológov, ktorí sa zaoberajú urbanizmom a zapájaním verejnosti do tvorby verejných miest. Pôjde o odborníkov, ktorí nepôsobia v meste a nie sú s ním nijako spätí.
„Kolektív odborníkov začne so zhromažďovaním informačných zdrojov o Medenom hámri. Do polovice júna by mal byť pripravený online dotazník sprístupnený verejnosti. V septembri by sme sa zamerali na prípravu rozhovorov s historikmi i architektmi. Všetky názory a zistenia nám poslúžia ako podklad pre ďalšie rozvojové aktivity,“ objasňuje Lívia Gažová, členka občianskeho združenia Za! Medený hámor a pracovnej skupiny, urbanistka a expertka na participáciu.
Prostredníctvom sociálnych sietí chce pracovná skupina ľuďom prinášať historické články o Medenom hámri. Uvažuje sa aj o vyhlásení verejnej zbierky na záchranu pamiatky.
Medený hámor je historická a kultúrna pamiatka - niekdajší veľkovýrobný podnik, ktorý fungoval 500 rokov nepretržite. Dlhodobo je v centre pozornosti zástupcov mesta, poslancov mestského zastupiteľstva, aktívnych ľudí a iniciatív. Primátor Ján Nosko sa už niekoľko rokov snaží hľadať riešenia, ako získať toto miesto do vlastníctva mesta.
Na aktivitách vedúcich k záchrane Medeného hámra pracujú Iveta Niňajová, Lívia Gažová a Juraj Havlík z iniciatívy Za! Medený hámor a poslanci banskobystrického mestského zastupiteľstva - Hana Kasová, Vladimír Sklenka, Marcel Pecník a Stanislav Mičev.
Autor: LL