BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrický samosprávny kraj prevádzkuje osem veľkokapacitných centier, v ktorých zaočkoval už viac ako 88-tisíc ľudí a v mobilných očkovacích jednotkách zaočkovali už viac ako 4 200 ľudí.
Ako dnes na tlačovej besede k bilancii a ďalšiemu postupu v riešení pandémie uviedol podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, veľkokapacitné centrá začne kraj v horizonte jedného až dvoch mesiacov zatvárať a je potrebné zvoliť ďalšiu stratégiu očkovania. Na ťahu je podľa neho ministerstvo zdravotníctva, aby určilo postup, ako dosiahnuť potrebnú 70-percentnú zaočkovanosť.
Aktuálne sú celoslovenské čísla zaočkovanosti proti covid-19 hlboko pod 50 percent a do čakárne registračného systému ich pribúda minimum. „Ak sa nič nezmení, predpokladáme, že veľkokapacitné očkovacie centrá začneme postupne zatvárať v horizonte mesiaca, dvoch. Mobilné očkovanie budeme prevádzkovať o niečo dlhšie, radi by sme sa dostali do čo najviac obcí a tie, kde sme boli, určite obídeme aj s druhou dávkou vakcíny. Náš mandát však pomaly končí a ak nedostaneme nejaký ďalší, nevieme pokračovať. Na ťahu je teraz ministerstvo zdravotníctva, od ktorého očakávame jasnú predstavu o ďalšom postupe,“ uviedol vicežupan s tým, že je potrebné sa poučiť z chýb minulého roka a využiť leto na prípravu na prípadnú tretiu vlnu pandémie.
Župa má niekoľko otázok v tejto súvislosti. Ako prvé chce vedieť, akú pro-vakcinačnú kampaň a aké motivačné benefity štát pripravuje, aby presvedčil tých, ktorí doposiaľ nie sú zaočkovaní. Pre svoj ďalší postup potrebujú samosprávne kraje tiež vedieť, aké aktivity v očkovacej operácii štát očakáva od samospráv a osobitne od krajov. Poslednou otázkou je určenie zodpovednosti za ďalšie zvyšovanie zaočkovanosti ľudí a ako bude ďalšie očkovanie prakticky prebiehať.
Jednou z možností je preniesť očkovanie proti covid-19 na všeobecných lekárov do ambulancií. „Tu ide však o ich kapacitné možnosti, lebo sú už teraz extrémne preťažení a tiež veľa z nich je vo vekovej hranici kritickej pre covid-19 a bude to z ich strany chcieť veľkú logistiku, aby očkovanie väčšieho množstva ľudí zvládli,“ povedala Andrea Baníková z komisie zdravotníctva, sociálnych vecí a marginálnych skupín zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja.
Župa už návrhy projektu očkovania v ambulanciách ministerstvu zdravotníctva predkladala. „Ak má byť projekt očkovania v ambulanciách úspešný, musí sa zmeniť administratívna záťaž tohto procesu. Ten je neskutočne komplikovaný na vykazovanie, na evidenciu vakcín, my nahlasujeme tých ľudí do troch systémov, pričom toto musí ísť jedine cez výkazníctvo do zdravotnej poisťovne, aby s tým lekári neboli zaťažovaní,“ uviedol vedúci oddelenia zdravotníctva úradu BBSK Martin Caudt a dodal, že je taktiež potrebné zjednodušiť manipuláciu s vakcínami zapojením lekární do tohto procesu.
Banskobystrický samosprávny kraj patrí od začiatku k lídrom v boji s pandémiou. Ako prvý prišiel s akčným plánom pomoci obyvateľom a ľuďom z kritickej infraštruktúry, systémovo pristúpil k očkovaniu zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb a v neposlednom rade prišiel s očkovacou stratégiou a očkovacími centrami zriadenými z úrovne krajov, ktoré dnes tvoria základ štátneho systému očkovania proti covid-19.