LIEŠNICA. Zoznam zážitkov, ktoré ponúka Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus návštevníkom srdca stredného Slovenska, rozšírila ďalšia atrakcia.
Priblíži život pestrofarebného hmyzu, patriaceho medzi významné opeľovače.

V Liešnici neďaleko Kokavy nad Rimavicou, konkrétne vo Včeľom kRaji, postavili motýlí dom.
V drevenej stavbe s rozmermi 6 x 12 metrov sa čoskoro udomácnia larvy, húsenice a motýle, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou slovenskej prírody.
„Včelí kRaj už nebude len o včelách, ale osvetu budeme robiť aj ohľadom ďalších opeľovačov. Napĺňame tak našu víziu byť centrom vzdelávania o opeľovaní krajiny. Záujem o zážitkovú formu vzdelávania javia nielen dospelí, ale aj deti. V ich radoch sú určite budúci včelári a milovníci prírody,“ priblížil David Turčáni, autor projektu Včelí kRaj a lektor.
Podotkol, že vo Včeľom kRaji venujú pozornosť aj čmeliakom.
Tiež pripomenul, že vo svete a aj našej krajine už motýlie domy existujú. Ten v Liešnici však bude v ničom odlišný.
Zamerajú sa na motýle, žijúce v našej krajine
„Tu ľudia neuvidia veľké exotické motýle, aké sa vyskytujú napríklad v južnej Amerike. My sa zameriame na druhy, ktoré žijú u nás, teda najmä babôčkovité,
čiže viazané napríklad na žihľavu,“ podotkol Turčáni, ktorý je zároveň ambasádorom Novohradu, reprezentujúcim značku Za horami, za dolami, ktorá propaguje turistické zaujímavosti Banskobystrického kraja (BBSK).

„Motýlí dom pozostáva z dvoch častí. Vstupnej, kde bude vzdelávacia učebňa a miesto chovnej stanice pre motýle. Druhá je určená pre motýle, pričom nebudú chýbať lavičky, voda, medonosné rastliny. Návštevníci tu uvidia všetky fázy vývoja tohto hmyzu, od vajíčka, cez húsenice a kukly až po krásne motýle,“ ozrejmil Turčáni s tým, že v Liešnici si zaumienili nájsť krásu v niečom, čo spočiatku nie je až také vábne.
„Sústredili sme sa na všetky tie vajíčka, húsenice, larvy, tiež žihľavu a bodliaky. Chceme ľuďom ukázať, že aj má pre nás veľký význam, rovnako ako včely. Okrem toho práve motýle tieto roky veľmi trpia a majú vysokú úmrtnosť. Patria medzi najohrozenejších opeľovačov,“ dodal autor zaujímavého projektu.
Vo Včeľom kRaji tak prispejú k zvyšovaniu biodiverzity motýľov, ktorých úmrtnosť je vo voľnej prírode značne vysoká.
„Životnosť motýľa závisí od druha. Niektoré žijú len pár mesiacov, no sú aj také, ktoré prezimujú a na jar založia ďalšiu generáciu. Napríklad spomínané babôčkovité druhy. Tiež treba prihliadať na tom, že motýle majú veľa predátorov, čo je prirodzené. Keď sa z desaťtisíc vajíčok dožije dospelosti stovka, tak je to dobré,“ objasnil Turčáni.
Lákadlom je aj nočný program
Do Liešnice však ľudí neláka len denný program, ale aj nočný. Pozorovania nočných motýľov niektorým návštevníkom horskej osady doslova vyrazí dych.
„Mali sme už nočné pozorovania motýľov a sú skutočne zaujímavé. Nasvietené siete neraz prilákajú exemplárne kúsky. Pod nočným hmyzom si totiž mnohí predstavia malé, otravné, vzhľadovo nevýrazné mole. No keď návštevníci uvidia veľké lišaje či okáne, sú veľakrát prekvapení, že motýľ môže byť až taký veľký. No a zrazu ho majú priamo pred fotoaparátom,“ priblížil Turčáni s tým, že tento zážitok určite čoskoro zorganizujú.
Včelí Kraj sa totiž ako jediný z našej krajiny pravidelne zapája do celosvetovej akcie s názvom Týždeň nočných motýľov.
Župa projekt podporila
Motýlí dom v Liešnici stojí aj vďaka podpore BBSK, ktorého prioritou je aj rozvoj turizmu v regiónoch, ktoré patria v rámci krajiny k najzaostalejším. Práve pre ne je turizmus šancou na zviditeľnenie sa a tiež možným nástrojom na pozdvihnutie ekonomiky.
„David Turčáni je ambasádorom a skutočným novátorom. Naši predkovia, ktorí tu žili, sa totiž nezaoberali takýmito aktivitami a nedokázali sem pritiahnuť napríklad Angličanov, aby sa sem prišli pozrieť. David stále prichádza s novými nápadmi a je obdivuhodné, ako to všetko dokáže zorganizovať a skĺbiť aj s prácou okolo včiel. Je zaujímavé sledovať život včiel, vidieť, ako pracujú a cieľom je učiť sa z ich usilovnosti. Teraz tu pribudol motýlí dom, takže všetko uvidíme na jednom mieste,“ povedal Ján Lunter, predseda BBSK s tým, že v kraji tak pribudlo ďalšie lákadlo pre návštevníkov, ktorí nehľadajú len zábavu, ale aj poznanie.
Aj vďaka Včieliemu kRaju tak objavia zaujímavé lokality, do ktorých by možnože svoje kroky predtým nikdy nenasmerovali.