Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Premiér Heger: Na zdraví ľudí mi záleží

Pri návšteve Banskej Bystrice premiér upozornil, že prichádza ďalšia vlna pandémie.

Premiér Eduard Heger v sprievode banskobystrického župana Jána Luntera pri návšteve krajského očkovacieho centra.Premiér Eduard Heger v sprievode banskobystrického župana Jána Luntera pri návšteve krajského očkovacieho centra. (Zdroj: BBSK)

BANSKÁ BYSTRICA. „Boj s pandémiou nie je o politike, ale o zdraví občanov,“ povedal počas svojej návštevy vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Banskej Bystrici premiér Eduard Heger.

Podľa neho by koalícia aj opozícia mali spojiť sily v boji proti pandémií a netrieštiť sa. Svojho predchodcu, expremiéra Roberta Fica vyzval, aby investoval svoje úsilie do ochrany zdravia i vlastnej kože.

Práve s podporou a vybudovaním imunity aj prostredníctvom očkovania, sa chce vláda Eduarda Hegera pripraviť na tretiu vlnu pandémie a jej delta variantu, ktorá sa pomaly začína ozývať aj na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 2,2 milióna ľudí. Podľa premiéra Eduarda Hegera v zápase o zvládnutie tretej vlny a delta variantu ochorenia Covid19, bojujeme všetci spoločne. „Nie je to len o pripravenosti vlády, ale aj o zápase každého občana SR.“

Dnes, opäť spoločne s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským, spoločne navštívili veľkokapacitné očkovacie centrum, ktoré je v bývalom okresnom úrade na Komenského ulici. Od dnes sa tam dá očkovať aj bez pozvánky.

Kľúčové bude podľa neho zvládnuť toto leto. Poukázal pri tom na dôležitosť posilnenia imunity. Výraznou pomocou je podľa premiéra SR E. Hegera i ministra zdravotníctva V. Lengvarského, práve očkovanie.

„Využite nástroje, ktoré pre vás pripravila vláda k tomu, aby ste mohli ochrániť svoje zdravie i svojich blízkych. Urobme tak spoločne aj preto, aby sme mohli na jeseň fungovať v režime, ktorý sme poznali pred pandémiou a nemuseli tak zatvárať školy či prevádzky.“ uviedol Heger.

SkryťVypnúť reklamu

Sú len dve možnosti boja s pandémiou

Podľa premiéra prichádza ďalšia vlna pandémie v podobe nového delta variantu. Aj preto je podľa neho nevyhnutné budovať imunitu voči ochoreniu COVID-19. Skúsenosť s tým už na Slovensku máme. Existujú podľa neho dve cesty. Jednou z nich je očkovanie, druhou možnosťou je zas premorenie obyvateľstva. Obe možnosti sú podľa premiéra Hegera zmapované.

„Celkom 2,2-milíona ľudí je na Slovensku zaočkovaných proti Covidu. Na následky očkovania mohli súvisieť 1-4 úmrtia. Chceme ísť cestou, kde ľudia nezomierajú, sú chránení a majú silnejšiu imunitu. Aj preto chodíme po regiónoch a hovoríme o dôležitosti očkovania a aj o ekonomických dopadoch pandémie. Zažili sme si zatvorené školy, prevádzky, ohrozený bol aj cestovný ruch. Nechceme aby sa toto zopakovalo v tretej vlne,“ prízvukoval Heger.

SkryťVypnúť reklamu

V druhej vlne pandémie, ktorá sa začala vlani v septembri, bolo celkom infikovaných až 600-tisíc ľudí. Všetci títo ľudia zažili priamy kontakt s covidom a ochoreniu podľahlo v druhej vlne až 14 tisíc ľudí.

Vakcína je sloboda

Najschodnejšou cestou v boji proti covidu je očkovanie vakcínami. Potvrdzujú to aj mnohí odborníci, ktorí sa tejto téme venujú už roky. Mnohí precestovali celý svet a zažili si pandémie v rôznych kútoch sveta.

Všetci sa zhodnú na tom, že imunita získaná prostredníctvom očkovania vakcínou je výrazne vyššia, než získaná imunita po prekonaní covidu.

Očkujme sa!

Bratislavský kraj je najlepšie zaočkovaným krajom na Slovensku. Prvou dávkou sa tam dalo zaočkovať už 52% ľudí. V Banskobystrickom vakcinačnom centre zriadenom Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) začali v piatok, 16.júla 2021, očkovať i ľudí bez predchádzajúcej registrácie a pozvánky od Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). V rámci kraja je aspoň prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 33 percent obyvateľov, ale z celoslovenského hľadiska sa v ňom očkuje najpomalším tempom.

Zaujímavosťou je, že práve BBSK začal ako prvý kraj na Slovensku, očkovať až v 8 veľkokapacitných strediskách. Dve z nich – v Brezne a v Rimavskej Sobote museli kvôli nízkemu záujmu o očkovanie zatvoriť. Verejnosti je k dnešnému dňu tak k dispozícii 6 očkovacích centier v BBSK. V rámci kraja očkuje priamo v obciach a mestách i sedem mobilných očkovacích tímov. Doteraz sa v kraji dalo zaočkovať okolo 170 tisíc ľudí.

„Máme rozsiahly kraj a keď sme chceli dať každému príležitosť aby sa zaočkoval, tak sme tie očkovacie strediska rozptýlili do celého kraja,“ vysvetlil predseda BBSK Ján Lunter s tým, že: „sme pripravení slúžiť. Výzva: „Vakcína je sloboda“, je aj pre nás výzvou, aby sme boli nápomocní a mohli aj my prispieť k tomu, aby sme nad covidom zvíťazili.“

Pri vysokej zaočkovanosti nenarastá chorobnosť

Na piatkovej návšteve vakcinačného centra v Banskej Bystrici bol i minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý na efektivitu očkovania poukázal príkladmi zo zahraničia. V Holandsku či Belgicku podľa jeho slov stúpajú pozitívne prípady raketovým tempom, no pre zaočkovanosť obyvateľstva na úrovni vyššej ako 60 percent, nemajú vplyv na vyťaženosť zdravotníckeho systému.
„Pri vysokej úrovni imunity obyvateľstva nepríde k preťaženiu nemocníc a nedôjde k tomu, aby sme sa v zdravotníctve museli venovať iba červenej medicíne,“ vysvetlil Lengvarský.

Podobnú pozitívnu skúsenosť s očkovaním a nižšej chorobnosti zaznamenali aj v BBSK. V tamojších domovoch sociálnych služieb i domovoch pre seniorov, už kraj zaočkoval 80% klientov aj obslužného personálu. „Vidíme, že tá chorobnosť tam jednoducho nenarastá a sú chránení,“ vysvetlil prvý muž kraja, J. Lunter.

Faktom ale podľa ministra zdravotníctva V. Lengvarského je, že pri vysokej úrovni zaočkovaných nemusí prísť k zaťaženosti nemocníc. „Nebudeme sa tak musieť venovať tzv. červenej medicíne a budeme môcť fungovať ďalej a poskytovať štandardnú zdravotnú starostlivosť. Aj k tomu smerujú naše opatrenia. Nielen pri zvýšení očkovania, ale i aktuálne aj pri veľmi diskutovaných opatreniach na hraniciach. Chcem všetkých občanov požiadať aby boli zodpovední, trpezliví. Odmenou nám za to bude aj to, že nebudeme musieť opäť zatvárať školy či prevádzky a nemali sme ekonomické straty,“ uzatvoril Lengvarský.

V BBSK kraji už očkujú aj bez pozvánky

Očkovacie centrá Banskobystrického samosprávneho kraja tento týždeň začali očkovať aj ľudí bez registrácie. Dopoludnia ich podľa informácií komunikačného oddelenia kraja, v Banskej Bystrici takto prišla takmer stovka.

„Objednaných sme mali na dnes necelých tristo ľudí, viac ako tretina z tohto počtu dnes do nášho očkovacieho centra v Banskej Bystrici zavítala bez predchádzajúcej registrácie. Verím, že vďaka tomuto kroku sa nám podarilo odbúrať aj tú najposlednejšiu bariéru, ktorá ľuďom bránila vo vakcinácii,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Ako informoval zas vedúci oddelenia zdravotníctva BBSK Martin Caudt, očkovať budú vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech. „Rovnako budeme podávať druhú dávku vakcíny, ktorú verejnosť pozná ako AstraZeneca. V prípade, že pôjde o druhú dávku, je potrebné so sebou priniesť potvrdenie o zaočkovaní prvou dávkou a na túto skutočnosť upozorniť personál očkovacieho centra.“

Ešte dodajme, že so sebou si treba vziať aj svoj občiansky preukaz spolu s preukazom poistenca. Ak vás čaká už druhá dávka vakcíny, treba si priniesť aj potvrdenie o 1. dávke očkovania. Netreba zabudnúť, že hoci vás zaočkujú aj bez pozvánky, stále platí, že prednosť majú registrovaní záujemcovia.

TU vás zaočkujú aj BEZ pozvánky:

VKOC Banská Bystrica (Komenského 12, bývalý Krajský súd)

Sobota 17.7.2021 od 9:00 do 17:00 – vakcína AstraZeneca (len 2. dávka)

VKOC Zvolen (Hronská ulica 1, jedáleň Doprastav)

Pondelok – Utorok – Streda 19.7. – 21.7.2021 od 8:00 do 14:00 – vakcína Pfizer/BioNTech

VKOC Lučenec (Novohradská 1, Mestský úrad)

Sobota 17.7.2021 od 9:00 do 19:00 – vakcína AstraZeneca (len 2. dávka)

Štvrtok 22.7.2021 od 12:00 do 19:00 – vakcína Pfizer/BioNTech

Piatok 23.7.2021 od 12:00 do 19:00 – vakcína AstraZeneca (len 2. dávka)

VKOC Revúca (Generála Viesta 6, SOŠ - vstupný vestibul)

Pondelok 19.7.2021 od 10:30 do 15:30 – vakcína AstraZeneca (len 2. dávka)

Utorok 20.7.2021 od 10:30 do 15:30 – vakcína Pfizer/BioNTech

VKOC Žiar nad Hronom (SNP 119, Mestské kultúrne centrum)

Sobota 17.7.2021 od 9:00 do 13:00 – vakcína AstraZeneca (len 2. dávka)

Sobota 17.7.2021 od 14:00 do 17:00 – vakcína Pfizer/BioNTech

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 8. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 165
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 934
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 865
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 588
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 873
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 761
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 3 571
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 496

Blogy SME

 1. Lucia Žárska: Zvyšovanie úrokových sadzieb v ČR a SR
 2. Erik Kriššák: William Wordsworth - Blúdim sťa mrak osamelý
 3. Jakub Konečný: UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
 4. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 5. Adriana Karpinska: Bicyklom po (ne)hodvábnej ceste v Kirgizsku
 6. Štefan Vidlár: Hmm...
 7. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú...
 8. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 812
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 741
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 6 582
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 665
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 5 658
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 852
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 410
 8. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 2 883
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


9 h
Zabudnutý kufrík na urgente.

Zasahovali pyrotechnici.


TASR 15 h
Kaštieľ Radvanských.

Nasledujú opravy fasády a interiérov.


SITA 15 h

Prečítajte si výber TOP športových správ z regiónov.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Lucia Žárska: Zvyšovanie úrokových sadzieb v ČR a SR
 2. Erik Kriššák: William Wordsworth - Blúdim sťa mrak osamelý
 3. Jakub Konečný: UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
 4. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 5. Adriana Karpinska: Bicyklom po (ne)hodvábnej ceste v Kirgizsku
 6. Štefan Vidlár: Hmm...
 7. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú...
 8. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 812
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 741
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 6 582
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 665
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 5 658
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 852
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 410
 8. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 2 883
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu