BANSKÁ BYSTRICA. Prvý a jediný automat na mapy - mapomat na Slovensku slúžil turistom vo Vysokých Tatrách už niekoľko rokov. Ako informuje kurátorka Slovenského múzea máp Andrea Farkašová, aktuálne ho nájdu záujemcovia pri Banskej Bystrici pred múzeom v obci Kynceľová, kde vydavatelia turistických máp Vojenského kartografického ústavú (VKÚ) aj sídlia. Turisti verní klasickej papierovej mape majú možnosť ju tu získať kedykoľvek.
„Takýto mapomat nie je pre nás rentabilné prevádzkovať a berieme ho vyslovene ako službu turistom, ktorí súrne potrebujú zohnať aktuálnu mapu. Pôvodne slúžil na predaj keksov a minerálok, na vydávanie máp sme ho prispôsobili,“ objasnil premiestnenie automatu z Vysokých Tatier na stredné Slovensko výkonný riaditeľ VKÚ Harmanec a zriaďovateľ Slovenského múzea máp Milan Paprčka.
Mapomat zeleno-žltej farby nájdu záujemcovia pred budovou Slovenského múzea máp v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici. Podľa slov kurátorky múzea sú ceny za jednotlivé turistické mapy veľmi priaznivé, takmer polovičné oproti bežným cenám.
„Nakoľko otváracie hodiny pre verejnosť sú len v pracovné dni a mnoho turistov či cykloturistov prechádza cez obec Kynceľovú práve cez víkend, rozhodli sme sa umožniť okoloidúcim kúpiť si mapu kedykoľvek ju budú potrebovať. 24 hodín denne, 365 dní v roku im mapomat tento problém určite vyrieši,“ dodala Farkašová.
Vojenský kartografický ústav v Harmanci začal svoju činnosť v roku 1948, keď jeho hlavnou činnosťou bola výroba máp pre potreby československej a neskôr slovenskej armády. Od roku 1993 vytváral turistické mapy, ale aj iné produkty využívané v školách.
V roku 2016 prevzalo prácu aktualizácie turistických máp vydavateľstvo CBS v Kynceľovej pri Banskej Bystrici. Aby aj verejnosti ukázali to, čo sa naučili o výrobe máp a svoje poznatky odovzdali aj ďalšej generácii, vydavateľstvo zriadilo v roku 2018 Slovenské múzeum máp. V ňom si jednotlivé turistické mapy môže návštevník priamo zakúpiť.