KEČOVO, DLHÁ VES. Najdlhšia jaskyňa v Slovenskom krase je vhodná aj na liečebné účely. Potvrdzujú to veľmi dobré výsledky skúšobnej terapie, ktorá prebiehala v rámci projektu s názvom Rozvoj liečebného turizmu v jaskyniach svetového dedičstva Slovenského a Aggtelekského krasu.
Situovaná bola v jaskyniach na slovenskej aj maďarskej strane, konkrétne Domici, Baradle a Béke.
Alergici tak budú môcť využiť prírodnú formu liečby priamo v jaskyni.
„Cieľom projektu bolo skúmanie klimatoterapeutického liečivého efektu jaskynného systému Baradla – Domica, jeho potvrdenie objektívnymi meraniami a vybudovanie infraštruktúrneho zázemia pre speleo-terapiu,“ informovalo ministerstvo životného prostredia s tým, že príprava vybraných miestností na liečenie v spomínaných jaskyniach pozostávala najmä z dobudovania infraštruktúry v Liečebni v Domici, vrátane prístupovej cesty a skladového priestoru.
Speleoterapia
- Je liečebná metóda, využívajúca unikátne vlastnosti prostredia a najmä aerosólu krasových jaskýň na liečbu ochorení dýchacích orgánov a alergických chorôb. Štúdie ukázali, že účinok speleoterapie je úplný pri pobyte v jaskyni dve hodiny denne počas 14 dní.
- Jaskynný aerosól (ovzdušie) sa vyznačuje vysokou vlhkosťou, má konštantne nízku teplotu, vysoký obsah vápnika a horčíka, nie sú v ňom mikróby, plesne, huby a alergény.
- Indikácie speleoterapie: opakované chronické ob-štrukčné, neobštrukčné zápaly priedušiek, chronický a pretrvávajúci kašeľ po akútnom ochorení dýchacích orgánov, choroby horných a dolných dýchacích ciest pri poruche imunity, opakované bronchitídy alergických detí, alergická rhinitis s perzistujúcim kašľom, bronchiálna astma 1. – 3. stupeň, dermorespiračný syndróm, polynóza s opakovanými zápalmi dýchacích ciest.
Zdroj: sme.sk
V projekte sa tiež počítalo s opravou vstupnej haly do Domice. Jeho realizácia by mala zvýšiť návštevnosť regiónu Gemer, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté v krajine.
„Úsilie na oboch stranách prispeje k ďalšiemu humánnemu využitiu našich ča-rovných podzemných priestorov, ktoré sa navyše pýšia titulom svetového prírodného dedičstva,“ povedal Michal Kiča, štátny tajomník rezortu životného prostredia. O blahodarných účinkoch speleoterapie hovorí aj Novohradčanka Ivona Madaraszová.
Liečebnú terapiu absolvovala jej dcéra Ivonka v Bystrianskej jaskyni ešte v roku 2012.
„Silnými alergiami trpela najmä na jar. Pomáhali jej pobyty pri mori. Kamarátka mi odporučila informovať sa bližšie o speleoterapii. Lekár ju dcérke odporučil a skutočne jej pomohla. Absolvovali sme ju viackrát. Je skvelé, že ľudia so zdravotnými problémami majú možnosť využiť aj takúto liečbu. Okrem toho, že pomáha, je skutočným zážitkom.“
Zaujímavé zistenie
Merania v rámci realizácie cezhraničného projektu priniesli aj zaujímavé zistenia. Vlani v auguste Ľudovít Gaál zo Správy slovenských jaskýň, manažér projektu, informoval, že jaskynný systém Domica – Baradla je dlhý vyše 30 kilometrov.
Domicu zamerali laserovým skenovaním a jej dĺžka vzrástla na 8127 metrov.
Podobné výskumy prebiehali aj v maďarskej Baradle, kde namerali 22 kilometrov.
„Spolu sme tak v celom jaskynnom systéme Domica-Baradla v Slovenskom krase a Aggtelekskom krase prekročili dĺžku 30 kilometrov,“ povedal ešte vlani Gaál.
Podotkol, že to nemusí byť konečná dĺžka spomínaných podzemných priestorov.
Pribudli náučné lokality
Cezhraničný projekt riaditeľstva Národného parku Aggtelek a Štátnej ochrany prírody SR realizovali od novembra 2017 do júla 2021 vďaka nenávratného grantu vo výške 1 616 098 eur zo zdrojov programu Interreg Maďarsko – Slovensko.
Obnovenia sa dočkal aj náučný chodník v okolí Domice, pribudli náučné lokality Kečovská vyvieračka a Kečovské škrapy.
S terapiou chceli začať už pred rokmi
Na Gemeri bola od roku 1968 na speleoterapiu využívaná Gombasecká jaskyňa. Avšak len desať rokov, keďže priestory na speleoterapiu sa nachádzali priamo na trase pre návštevníkov. Spôsobovalo to komplikácie.
Aj v Domici plánovali liečebnú terapiu rozbehnúť už skôr. V roku 1993 v nej prebehli speleoterapeutické výskumy. Aj v tomto prípade mala terapia prebiehať priamo na návštevnej trase, a tak zo zámeru napokon zišlo.
