BANSKÁ BYSTRICA. Banská Bystrica je jedným zo slovenských aj európskych miest, v ktorých osadili Stolpersteine, tzv. Kamene zmiznutých. Sú poukladané pred domami ľudí, ktorí prišli o život počas holokaustu a nacistického režimu. Ide o projekt nemeckého umelca Guntera Demniga.
Unikátny projekt funguje na Slovensku už desať rokov, stojí za ním banskobystrické Občianske združenie Antikomplex.sk. Prvé Stolpersteine osadili v Brezne a v Banskej Bystrici.
Doteraz dobrovoľníci uložili na 70 miestach v 24 slovenských mestách a obciach takmer 250 kameňov, ktoré pripomínajú konkrétnu obeť holokaustu či rasového násilia. V blízkosti lokalít s pamätnými dlažobnými kockami postupne pribudnú aj nálepky s QR kódmi. Po ich naskenovaní sa v smartfóne zobrazí konkrétny zdigitalizovaný príbeh.
Všetkých popravili
Ďalšie Stolpersteine pribudnú pri mieste, kde stál Vančov dom a mlyn na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici, oficiálne ich osadia v sobotu 6. novembra o 13. h.
Kamene zmiznutých osadia v mieste, kde žil so svojou rodinou obchodník s miešaným tovarom, podporovateľ evanjelickej cirkvi na Slovensku Ján Vančo, ktorý pomáhal protinacistickému odboju, a on a jeho rodina sa stali obeťami nacistického teroru.
Podujatie v deň výročia zaistenia Jána Vanča gestapom pripravuje mesto spolu s občianskym združením. Na akcii sa zúčastnia aj príbuzní, ktorí v dome bývali až do jeho vyhorenia v roku 1972. Následne bol o dva roky zbúraný, dnes tu stoja len zrúcaniny domu a mlyna. Účastníci stretnutia si zároveň pripomenú 10. výročie ukladania Kameňov zmiznutých v Banskej Bystrici a na Slovensku.
„Ján Vančo počas druhej svetovej vojny pomáhal v odboji proti nacizmu. Po potlačení Povstania v pivničných priestoroch ukrýval ranených povstalcov a židovských spoluobčanov. Gestapo ho zaistilo 6. novembra 1944 a na druhý deň aj jeho chorú manželku Annu a tiež synov Pavla a Jána. Rodinu Vančovcov, ako aj ľudí, ktorých ukrývali, popravili nacisti v Kremničke 19. decembra 1944,“ priblížil druhý zástupca primátora Milan Lichý.
Hradby proti nenávisti
„Príbeh hrdinstva Jána Vanču a jeho rodiny si zaslúži, aby zostal navždy v pamäti mesta. Zároveň je dôležité, aby sme miesto ich života, práce a ľudskosti chránili ako pamiatku, aby sme stavali hradby proti nenávisti, násiliu a zlobe,“ skonštatoval Lichý.
„Kamene pripomínajú, že k tým najväčším tragédiám dochádzalo v uliciach, po ktorých denne chodíme, v časoch, ktoré si stále živo pamätajú naši starí rodičia. A ako ukazujú početné prípady v médiách, k rasovým útokom dochádza aj dnes,“ poznamenal Andrej Čierny z Antikomplex.sk.
„Tak ako pred viac než 80 rokmi, aj dnes stačí málo a z týchto tragédií môže byť opäť mrazivá každodenná realita. Aj preto je cieľom projektu Kameňov zmiznutých naše spoločné ٬zakopnutieՙ o osudy ľudí vpísaných do zlatistých kociek v chodníkoch, aby sme už nikdy viac nezakopli tak ako v období nacistického režimu,“ doplnil Čierny.
Banská Bystrica pred desiatimi rokmi spolu s Breznom zažila prvé uloženie Stolpersteinov na Slovensku, osadiť ich vtedy prišiel umelec Gunter Demnig. „Vďaka za prinesenie jeho projektu na Slovensko patrí banskobystrickému združeniu Antikomplex.sk. Mesto chce v ukladaní kameňov pokračovať ďalej, čestne sa vyrovnať s minulosťou je dôležité pre slušnú budúcnosť,“ dodal Lichý.
Kameň na zakopnutie
Stolperstein (z nemeckého kameň na zakopnutie) je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného. Okoloidúcim nenásilne pripomína zločin a miestnu históriu a súčasne dotvára verejný priestor.
Na kameni s mosadznou tabuľkou s rozmermi 10 krát 10 centimetrov je uvedené meno obete, dátum narodenia a jej osud, ako napr. zatknutie, deportácia či miesto zavraždenia.
Stolpersteine sú dielom nemeckého umelca Guntera Demniga. Nachádzajú sa v takmer všetkých krajinách, ktoré počas druhej svetovej vojny okupovali nacisti. Dodnes bolo uložených približne 100-tisíc kameňov v 25 krajinách po celej Európe.