Život je o zbieraní skúsenosti, veľa nás naučia rodičia a blízki. Približne 5000 detí na Slovensku však vyrastá a dospieva v Centrách pre deti a rodiny.
Spoločnosť Oriflame v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska spustili projekt s názvom Dobrý štart, ktorý mladým ľudom z centier pre deti a rodiny prináša zmysluplné a metodicky prepracované učenie pre život. Cieľom je naučiť ich, ako porozumieť základným pravidlám, s ktorými sa budú stretávať v bežnom živote po odchode z centra.
Ambasádorkou projektu je známa moderátorka Vera Wisterová, ktorá sa charite venuje niekoľko rokov a záleží jej na budúcnosti detí.
Ostrieľaná spíkerka a moderátorka Vera Wisterová otvorene prehovorila o svojom názore k problematike mladých ľudí z detských domov, ich zaradenia sa do dospelosti a spoločnosti, ale aj o tom, čo ju osobne formovalo a pomohlo jej stať sa silnou a úspešnou ženou.
Vnímaš rozdiel medzi pripravenosťou dnešných mladých ľudí na vstup do života oproti predošlej generácii?
Dnešná generácia mladých ľudí má bližšie k technológiám ako ktokoľvek pred nimi. Aj malé deti vedia obsluhovať smartfóny, tablety či počítače. Ich predstava o svete a jeho fungovaní je preto diametrálne odlišná ako bola tá naša. My sme sa učili na vlastných chybách, formovali nás skúsenosti. Túto generáciu na život pripravuje Youtube, TikTok a Instagram. Niektoré veci však máme so všetkými dospievajúcimi generáciami spoločné – prvé lásky, skryté komplexy, obavy z dospelosti.
Ako teba okolie pripravovalo v oblasti finančnej gramotnosti na vstup do dospelosti?
Ja som sa snažila pracovať, už keď som bola na základnej škole. Pomáhala som mame v práci, roznášala letáky, predávala časopis. Bola to moja vlastná iniciatíva, vždy som verila, že práca šľachtí a život je o zbieraní skúseností. Keďže som si niečo zarobila, učila som sa peniaze odkladať a šetriť. Ale najviac mi v tomto smere pomohol študijný pobyt v zahraničí, kde som bola odkázaná sama na seba. Ak som si vyhodila z kopýtka v obchodoch s oblečením, nevyšli mi potom peniaze na normálne jedlo a musela som fungovať na tuniakových konzervách s chlebom.

Myslíš na túto stránku aj pri výchove svojich detí?
Moje deti majú účty, kde si sporia peniaze. Dostávajú vreckové, ktoré si šetria. Míňajú peniaze občas na darčeky jeden pre druhého, alebo keď si chcú kúpiť pokémon karty. V zásade ale radi sporia.
Si ambasádorkou projektu Dobrý Štart, čo ťa najviac oslovilo, aby si sa do projektu zapojila?
Už v minulosti som spolupracovala na projektoch pre deti z detských domovov. Stíska ma pri srdci pri pomyslení, že tieto deti nezažívajú objatia rodičov, že sú od malička odkázané sami na seba a na pomoc štátu. Deti sú najzraniteľnejšie bytosti a verím, že každé dieťa si zaslúži byť ľúbené. Deti, s ktorými sa stretávame v rámci projektu Dobrý štart, čoskoro opustia istotu a bezpečie detského domova a ocitnú sa samé v dospelom svete. Som vďačná, že im môžeme aspoň touto formou podať pomocnú ruku a pripraviť ich na to čo ich čaká.
V auguste sa realizoval prvý workshop Dobrý štart s deťmi z centier pre deti a rodinu. Čo bol najsilnejší moment z tohto stretnutia pre teba?
Najviac sa ma dotkli rozhovory s deťmi. O ich snoch, túžbach. O tom, čo chcú robiť v živote. Najsilnejší moment bol, keď sme po workshope odchádzali domov a cítila som, že sme s deťmi nadviazali spojenie. Že im dobre padlo, že sme mohli spolu byť a že cítili, že nám na nich záleží.
Čo tebe pomohlo byť silnejšou osobnosťou v dospievaní?
Pre mňa dospievanie nebolo obľúbeným obdobím. Necítila som sa dobre vo svojom tele, pochybovala som o sebe a neverila si takmer v ničom. Obdobie dospievania je náročné a ja som ho zvládala hlavne vďaka knižkám. Našla som si v knihách svoje vzory, milovala som knižné svety, kde som sa mohla skryť. Pomáhala mi aj hudba, v pesničkách som vždy našla niečo posilňujúce a v podstate to tak u mňa funguje dodnes. Hudba je liek pre dušu.

Autor: TS