BANSKÁ BYSTRICA. Úspešne, na projekt s rozpočtom 6 miliónov 660-tisíc eur získali z operačného programu Ľudské zdroje 6 miliónov 260-tisíc eur.
„Ide o národný projekt v štartovacej fáze. Zmluva o realizácii bola podpísaná v septembri 2021, koniec realizácie je plánovaný na december 2023,“ priblížila riaditeľka odboru reformy vzdelávania Úradu BBSK Mária Vydrová.
Projekt prebieha na ôsmich stredných odborných, takzvaných projektových školách, do časti „Inklúzia“ sa pripája ku každej škole dvojička – v tejto časti projektu bude kraj pracovať v 16 stredných odborných školách v kraji.
Na „mäkký“ projekt v každej z ôsmich projektových škôl nadväzuje „tvrdý“ projekt IROP – technické a technologické vybavenie projektových škôl potrebné na vyučovanie v modernizovaných odboroch. Školy budú vybavenie využívať nielen na vyučovanie žiakov, aj formou vzdelávacích centier pre profesionálov z praxe.
Pridaná hodnota pre firmy
Projekt uvítajú nielen školy, ale aj firmy. Tie budú mať možnosť vstúpiť do tvorby základných vzdelávacích dokumentov projektových škôl a ovplyvniť ich obsah tak, aby absolventi škôl vo vyučovacom procese nadobudli kompetencie, teda vedomosti, zručnosti, postoje, požadované zamestnávateľmi.
„Ide o možnosť ovplyvniť kompetenčný profil absolventa školy a tiež obsah vyučovania odborov, ako sú osnovy, metódy vyučovania, zameranie vzdelávania pedagogických zamestnancov smerom k požiadavkám zamestnávateľov na „výbavu“ absolventov,“ objasnila Vydrová.
„Je to tiež možnosť využívať novovybavené vzdelávacie centrá v školách na preškoľovanie zamestnancov firiem na prácu s novými technológiami. Napríklad školské lesnícke centrum v Banskej Štiavnici bude v mimovyučovacom čase preškoľovať na prácu s novými špičkovými lesnými strojmi pracovníkov lesov z celého Slovenska,“ povedala.
Výhodou je tiež možnosť pritiahnuť žiakov odbornej školy už v období prípravy na povolanie a získať ho pre prácu vo firme. A tiež možnosť prispieť k zvýšeniu kvalifikácie žiakov zo znevýhodnených skupín, predovšetkým rómskych detí a detí zo sociálne znevýhodneného prostredia, a získať zdroj pracovnej sily aj v oblastiach „hladových dolín“ Banskobystrického kraja.
Je to tiež možnosť využiť fungujúce partnerstvo s projektovými školami na propagáciu vlastnej firmy či získať prepojenie firmy až na základné školy (deti, rodičov) v regióne prostredníctvom regionálneho centra kariéry, zapojením firmy do aktivít postupne pestovať záujem detí o prácu vo firme.
„Tieto aktivity projekt umožňuje tým, že poskytujeme profesionálnu pomoc centrám aj školám v oblasti marketingu; marketingovým produktom sú modernizované vzdelávacie programy odborných škôl a ich nové vybavenie,“ doplnila.
Pridaná hodnota pre školy
Výrazný osoh z projektu budú mať aj školy, a to v podobe modernizácie vzdelávacích programov projektových škôl v súlade s aktuálnymi potrebami zamestnávateľov, následne vybavenie školy modernou technikou potrebnou na vyučovací proces v modernizovaných odboroch s primárnym využitím vzdelávacích centier.
Je to tiež zvýšený počet absolventov, ktorí sa uplatnia vo vyštudovanom odbore. S tým ide ruka v ruke skvalitnenie „značky“ školy, a teda zvýšenie počtu záujemcov o štúdium.
„Ďalšou pridanou hodnotou je vzdelávanie pedagogických zamestnancov cielené na využitie nových technológií, modernú psychodidaktiku a zavádzanie inklúzie – zefektívnenie procesu profesijného rozvoja zamestnancov školy,“ vysvetlila Vydrová.
„Vzdelávacie centrá sa navyše môžu využívať aj sekundárne na celoživotné vzdelávanie zamestnancov z praxe, čo tiež prinesie skvalitnenie „značky“ školy,“ dodala.
Pridaná hodnota pre kraj
Vzniká krajská platforma na komunikáciu zamestnávateľov regiónu so školami za účelom zvýšiť počet absolventov odborných škôl, ktorí sa zamestnajú vo vyštudovaných odboroch v regióne.
V 13 okresoch kraja vzniknú regionálne centrá kariéry – tvoria komunikačný most medzi firmami a školami, vyškoľujú kariérových poradcov pre školy. Novú pracovnú pozíciu v školách priniesla novela zákona o pedagogických zamestnancoch.
„Na 16 odborných školách budú pôsobiť mentori in-klúzie na pomoc žiakom zo znevýhodneného prostredia so zámerom zvýšiť týmto žiakom šancu na ukončenie školy a uplatnenie sa v zamestnaní vo vyštudovanom odbore,“ poznamenala.
Skúsenosti z realizácie projektu sa stanú základom pre fungovanie vytvorenej platformy v budúcnosti a v podmienkach všetkých odborných škôl v Banskoystrickom kraji.
Na realizácii projektu sa podieľa 49 pracovníkov, ide o novovytvorené pracovné miesta na plný úväzok), a okolo 320 ďalších zamestnancov formou dohôd o pracovnej činnosti.
Kľúčové ciele projektu:
- prepojiť vzdelávací systém s potrebami trhu práce (konkrétne: zistiť, pomenovať a obojsmerne odkomunikovať požiadavky zamestnávateľov na prípravu žiakov na odborných školách v regióne, súčasne komunikovať možnosti odborných škôl a ich potreby smerom k zamestnávateľom v regióne),
- zlepšiť kvalitu odborného vzdelávania a prípravy prostredníctvom vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov (konkrétne: zaškolenie majstrov na obsluhu nových strojov a zariadení plus vzdelávanie v oblasti efektívnych pedagogických postupov vhodných pre modernizovaný obsah vzdelávania),
- zvýšiť zapojenie zamestnávateľov do tvorby a inovácie obsahu vzdelávania (konkrétne: vytvárame pracovné skupiny zložené z pracovníkov škôl a zamestnávateľov, spoločne budú inovovať obsah odborného vzdelávania tak, aby reflektoval potreby zamestnávateľov v súlade s psychodidaktickými potrebami vyučovacieho procesu, možnosťami žiakov a škôl),
- podporiť vznik partnerstiev medzi poskytovateľmi stredoškolského odborného vzdelania a zamestnávateľmi, (konkrétne: spoločné aktivity firiem a stredných odborných škôl zamerané na zvýšenie počtu absolventov škôl, ktorí sa zamestnajú vo vyštudovanom odbore),
- podporiť nové cielené formy vzdelávania zamerané na moderné vyučovacie metódy,
- zlepšiť dostupnosť odborného vzdelávania a prípravy pre všetky skupiny žiakov vrátane žiakov z málo podnetného prostredia a znevýhodnených skupín ako i žiakov zo škôl s vyučovacím jazykom národnostných menšín (časť projektu venovaná inklúzii, zameraná na zvýšenie počtu detí zo znevýhodneného prostredia, ktoré ukončia vzdelávanie a zamestnajú sa v odbore. V každej škole pôsobí mentor, ktorý individuálne pracuje so žiakmi a pomáha im v tvorbe a napĺňaní ich osobného kariérneho plánu. V časti „Inklúzia“ sa pripája ku každej škole dvojička – v tejto časti projektu budeme pracovať v 16 stredných odborných školách v kraji.),
- identifikovať, modifikovať existujúce zdroje/vzde-lávaciu infraštruktúru tak, aby sa dala efektívne využívať.
