NEMECKÁ. Známe gudrónové jamy v Predajnej nie sú jedinou environmentálnou záťažou v regióne. Ďalším a zdá sa, že oveľa závažnejším problémom, je samotný areál Petrochemy Dubová. V bývalej rafinérii sa nachádzajú ďalšie dve gudrónové jamy, ktoré sú plné toxického odpadu.
Nebezpečné látky sa nachádzajú v celom areáli dnes už prázdnej fabriky. Pred prípadným presakovaním týchto látok chráni podzemné vody hydraulická clona.
Jej prevádzka je rovnako, ako prevádzka čističky odpadových vôd, úplne závislá od dodávok elektrickej energie.
V článku sa ďalej dočítate:
- Aký je dôvod odpojenia areálu od elektriny.
- Aký rozsah by mala prípadná ekologická katastrofa.
- Koľko stojí prevádzka čističky.
- Je úlohou štátu prevziať zodpovednosť?
- K čomu sa zaviazali majitelia areálu už počas privatizácie v 90-tych rokoch.
- Čo ešte môže urobiť obec Nemecká.
V Petrocheme sa už nič nevyrába
„V areáli Petrochemy Dubová sa v súčasnosti nevyrábajú už žiadne produkty. Príjmy firiem, ktoré tam mali svoje prevádzky sa zúžili na príjmy z prenájmu objektov a do konca februára zamestnávali približne tri desiatky ľudí,“ prezradil starosta obce Nemecká Branislav Čižmárik.
„V poslednom období taktiež výrazne stúpli náklady na energie a situácia sa tak stala neudržateľnou. Zamestnanci už od novembra minulého roka nedostali výplaty a vo februári tak všetci podali výpovede,“ tvrdí starosta.
Firma Ptchem, ktorá v areáli prevádzkuje čističku odpadových vôd, dlhuje dodávateľovi elektrickej energie približne 110-tisíc eur.