BANSKÁ BYSTRICA. Je potrebné urobiť nevyhnutné zmeny v legislatíve, ktoré umožnia zamestnávanie ukrajinských zdravotníkov aj v ambulanciách či zariadeniach sociálnych služieb a nielen v nemocniciach, ako je tomu v súčasnosti.
Podľa aktuálne platnej legislatívy sa lekári a sestry môžu zamestnať len v nemocniciach, na odbornú stáž farmaceutov zákon nemyslí vôbec. To im prakticky neumožňuje získať zamestnanie v regiónoch, kde sa nemocnice nenachádzajú.

Na časť týchto problémov už reflektuje nový zákon Lex Ukrajina, ktorý je v procese schvaľovania. Stále je tu však množstvo nezodpovedaných otázok a problémov, ktoré treba vyriešiť.
Kvalifikovaní pracovníci majú problém
„Dnes je situácia taká, že utečenci z Ukrajiny môžu v pozíciách, na ktoré nie je potrebná odborná kvalifikácia, začať na Slovensku pracovať prakticky okamžite, po získaní štatútu dočasného útočiska," uviedol Ondrej Lunter, podpredseda banskobystrického samosprávneho kraja.
„Väčší problém so zamestnaním však, paradoxne, majú ľudia kvalifikovaní, najmä zdravotníci či farmaceuti. Pritom na celom Slovensku, chýbajú ambulantní lekári pre deti, pre dospelých či zubári. Chýbajú zdravotné sestry v zariadeniach sociálnych služieb a problém je obsadiť aj miesta farmaceutov v lekárňach,“ povedal vicežupan.
„Obraciame sa preto na Ministerstvo zdravotníctva. Okrem uznávania diplomov je tu aj otázka ovládania štátneho jazyka, pričom ministerstvo zdravotníctva dnes organizuje jazykové skúšky len dvakrát ročne,“ pokračoval Lunter.
Slovenčina musí byť na dobrej úrovni
„To je veľmi málo. My ako kraj sme pripravení poskytnúť pri zabezpečení jazykovej prípravy zdravotníkov plnú súčinnosť, potrebné však je, aby mohli ísť na skúšku častejšie,“ doplnil.
Pre pacientov v regiónoch, medzi ktorých pribúdajú aj tisícky ľudí z Ukrajiny, je kľúčové, aby tu aj oni našli adekvátnu zdravotnú a liekovú starostlivosť, ideálne vo svojom rodnom jazyku.
„Pre prekonanie jazykovej bariéry sme spustili 24-hodinovú neverejnú tlmočnícku linku určenú pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a lekárne, na ktorú môžu zavolať, keď budú mať problém dohovoriť sa s pacientom,“ uzavrel Ondrej Lunter.