NÍZKE TATRY, BANSKÁ BYSTRICA. V tomto období vyvádzajú samice našej najväčšej šelmy z brlohov svoje mladé. Pri návšteve lesa by sme preto mali byť mimoriadne obozretní.
Skúsenosti z uplynulých týždňov však naznačujú, že turisti svojim správaním často ohrozujú nielen seba, ale aj zvieratá žijúce v lese.
Medvedica, ktorá sa ešte v apríli pohybovala v lokalite medzi Trangoškou a Chatou M. R. Štefánika v Nízkych Tatrách spôsobila veľký rozruch.
Turisti ju prikrmovali, iní sa s ňou chceli odfotiť, dali jej meno. Výsledkom bolo, že šelma stratila plachosť a začala pre turistov predstavovať nebezpečenstvo.
Nebojácnu štvorročnú medvedicu preto v sobotu 23. apríla dopoludnia usmrtili.
V článku sa dočítate:
- Čo si Miroslav Saniga myslí o udalostiach, ktoré viedli k usmrteniu medveďa v Nízkych Tatrách.
- Čo robiť a čo naopak nerobiť, ak v lese stretnete medveďa.
- Je medvedica s mladými naozaj nebezpečná?
- Kde je pravdepodobnosť stretnutia s medveďom najvyššia.
- Ako rýchlo sa dokáže medveď pohybovať.
- Reguluje sa stav medveďa hnedého na Slovensku?

„V dôsledku nezodpovedného správania sa turistov prestala medvedica prejavovať známky plachosti a začala ohrozovať bezpečnosť návštevníkov Národného parku Nízke Tatry," uviedli vtedy ochrancovia zo Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR).
O tom, ako sa v prírode správať, čo robiť a nerobiť pri stretnutí s medveďom, ale aj o všeličom inom sme sa rozprávali s prírodovedcom Miroslavom Sanigom z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene.
Čo si myslíte o udalostiach, ktoré predchádzali usmrteniu medveďa pod Ďumbierom?
Pred medveďom treba mať rešpekt. V žiadnom prípade by ste ho nemali ničím kŕmiť, ani sa s ním skúšať vyfotiť. Medveď je predátor. Ja chodím do prírody každý deň a mám pred medveďom obrovský rešpekt. Nedovolil by som si s ním robiť fotky.
Zviera nerozmýšľa. Môže zareagovať neadekvátne, aj keď sa nám javí, ako mierumilovné a dobrácke. Zviera môže zacítiť ohrozenie aj od malého dieťaťa. Jeho prirodzená obranná reakcia je útok.

Ako by sme sa teda mali zachovať, keď v prírode stretneme medveďa? Dá sa stretnutiu predísť?
Keď dôjde k stretnutiu, mali by ste sa snažiť od medveďa pokojným tempom odísť. Občas môžete skontrolovať, či ide za vami, pripadne môžete cúvať, aby ste mali prehľad, ktorým smerom sa zviera vydá. Nemali by ste sa k nemu približovať ani v prípade, že sa javí krotké. Zaútočiť môže aj menší medveď.