BANSKÁ BYSTRICA. Napriek početným výhradám predstaviteľov miest, obcí i nezávislých analytikov, „rodinný balíček“ parlament schválil. Štát dostáva samosprávy do bodu, keď sa budú rozhodovať, či v školách stlmiť kúrenie alebo rušiť autobusové linky.
Keď niekto povie, že nám len nestúpnu príjmy, tak jednoducho klame, tvrdí v rozhovore predseda Banskobystrického kraja Ján Lunter.
Proti prijatiu sa postavilo tak ZMOS ako i Združenie samosprávnych krajov SK8. Súhlasíte s kolegami?
Na začiatok sa vrátim k uplynulým dvom rokom, keď samosprávy ukázali, že dokážu nielen plniť svoje zákonné povinnosti, ale i suplovať štát. Dokázali sme realizovať nápad ministra financií s plošným testovaním, na našich pleciach ležalo i očkovanie proti koronavírusu.
Od začiatku konfliktu na Ukrajine práve samosprávy aktívne pomáhajú ľuďom, ktorí k nám pred vojnou utekajú. Miesto podpory a posilnenia kompetencií, nám štát ide odobrať financie potrebné pre rozvoj a plnenie našich úloh.

Aké straty prinieslo manažovanie koronakrízy mestám a obciam v Banskobystrickom kraji?
Pandémia mala negatívny dopad prakticky na všetky oblasti, ktoré ako kraj zastrešujeme. Citeľné to bolo obzvlášť v školách a školských zariadeniach, ktoré v dôsledku prijatých protipandemických opatrení prešli na dištančnú formu vzdelávania. Tým došlo k zníženiu nedaňových príjmov za poskytované služby, akými sú ubytovanie, nájomné či réžia v školských jedálňach.