ČIERNY BALOG. Situácia v obci je už roky napätá. Uplynulé dni ukázali, že dlhotrvajúce spory medzi neziskovou organizáciou prevádzkujúcou Čiernohronskú železnicu a súkromným vlastníkom pozemkov gradujú.
O tom, že situácia začína byť neúnosná, svedčia aj incidenty z posledných dní. Vyhrotil ju požiar pri národnej kultúrnej pamiatke a zasypanie koľají.
Pozemky a prieky
Pomyselným začiatkom konca bol moment, keď sa pred koncom socializmu rozdelili pozemky, cez ktoré vedie železnička.

Po krachu spoločnosti Smrečina Hofatex, ktorá ich dovtedy vlastnila, nasledovala verejná dražba. V nej sa časť pozemkov dostala do súkromných rúk Jozefa Garbiara.
V článku sa dočítate aj:
- Akým spôsobom chce kraj revitalizovať Čiernohronskú dolinu.
- Čo by to znamenalo v praxi, čo zamýšľaná revitalizácia obnáša a kto je proti takémuto zámeru.
- Ako sa k situácii postavil majiteľ pozemkov, cez ktoré prechádza Čiernohronská železnica.
- Prečo mohlo podľa riaditeľa Čiernohronskej železnice dôjsť k vážnej nehode, keď bol vlak plný detí na školskom výlete.
- V ten istý deň na tom istom pozemku sa vo večerných hodinách rozhorel oheň.
- Na čom a prečo trvá majiteľ pozemkov, cez ktoré železnica prechádza.
- Prečo podľa starostu riaditeľ železničky zavádza.
- Kde dnes stojí unikátny parný stroj a v akom je stave.
- Prečo si riaditeľ Čiernohronskej železnice myslí, že presunutie parného stroja na iné miesto nebude znamenať jeho záchranu.
Aleš Bílek, riaditeľ Čiernohronskej železnice, tvrdí, že hneď po dražbe oslovil nového majiteľa v snahe dohodnúť sa, ale márne.
Rovnakú skúsenosť má aj Banskobystrický kraj. V roku 2019 schválil zámer revitalizácie Čiernohronskej doliny. Chce obnoviť pravidelnú celoročnú prevádzku vlakov z Chvatimechu do Dobroča a ich zaradenie do integrovaného dopravného systému kraja.