Jaskyňa bola dva a pol roka zatvorená a takmer taký istý čas je J. Obrcian bez práce – aj keď oficiálne je zamestnaný. Riaditeľ Správy slovenských jaskýň (SSJ), ktorá prevádzkuje ďalších 11 jaskýň na Slovensku, mu dal vo februári 2003 výpoveď s odôvodnením, že Harmanecká jaskyňa bude zatvorená z dôvodu rekonštrukcie a výstavby nového vstupného areálu, čiže sa ruší časť zamestnávateľa. J. Obrcian nepopiera nutnosť rekonštrukcie, ale tvrdí, že jaskyňu zatvorili v roku 2003 zbytočne, takmer nič sa v nej nerobilo a stavať začali „načierno“ bez stavebného povolenia. Podľa neho nebolo všetko v poriadku už pri verejnom obstarávaní dodávateľa stavby. „Užšiu súťaž Úrad pre verejné obstarávanie zrušil pre netransparentnosť. SSJ potom v rokovacom konaní bez zverejnenia vybrala tú istú firmu, ktorá bola víťazom zrušenej užšej súťaže,“ hovorí J. Obrcian a dodáva: „Správa slovenských jaskýň, organizácia ministerstva životného prostredia, ktorá by mala byť vzorom pre ostatné, porušila tri zákony: zákon o verejnom obstarávaní, stavebný zákon aj zákon o ochrane prírody, preto bolo mojou povinnosťou upozorniť na to patričné orgány. Tým pádom, že som nesúhlasil s hospodárením SSJ a poukazoval na rôzne nedostatky, stal som sa nepohodlným a dali mi výpoveď. Nebola však opodstatnená, a preto som podal žalobu o neplatnosť výpovede.“ Okresný súd rozhodol, že výpoveď je neplatná. SSJ sa proti rozsudku odvolala, ale krajský súd vlani v septembri potvrdil verdikt okresného súdu. J. Obrciana museli prijať naspäť do zamestnania. Riaditeľ SSJ ho 1. februára tohto roku menoval do funkcie správcu Harmaneckej jaskyne, ale už 18. februára ho odvolal z tejto funkcie a 1. marca mu dal výpoveď.
Zaujímavé je, že keď J. Obrciana z funkcie správcu Harmaneckej jaskyne odvolali, prijali do nej sprievodcu, hoci jaskyňa bola zatvorená. Ešte zaujímavejšie je však to, že hoci J. Obrcian v Harmaneckej jaskyni už viac ako dva roky nebol, dostáva riadny plat správcu. Ale na Slovensku je možné všetko. Aj nič nerobiť a dostávať plat. J. Obrcian hovorí, že počínanie Správy slovenských jaskýň stálo štát zatiaľ takmer pol milióna korún, v čom sú zarátané mzdy, odvody a súdne trovy.
A čo na to riaditeľ SSJ Jozef Hlaváč? Pri mene Obrcian mu evidentne stúpol adrenalín a odmietol sa na túto tému rozprávať. Všetko je vraj úplne inak, ale ako, nechcel medializovať. Nie je to podľa neho téma pre noviny, ale pre súdy.