BANSKÁ BYSTRICA. Základné sociálne poradenstvo, pomoc pri zabezpečovaní prepravy pre ľudí so zdravotným znevýhodnením, prístup k internetu, možnosť tlačiť a skenovať dokumenty, ale aj pomoc s ubytovaním či integráciou odídencov z Ukrajiny.
Toto je len vybraná škála bezplatných sociálno-poradenských služieb, o ktoré môžu požiadať obyvatelia v núdzi i návštevníci mesta v novootvorených priestoroch na ulici Kláry Jarunkovej 1.
Ako informovala hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová, mesto v spolupráci s Územným spolkom Slovenského Červeného kríža (SČK) v Banskej Bystrici zriadilo tzv. Kanceláriu prvého kontaktu. Otvorená bude každý pracovný deň v čase od 9:00 do 13:00 hod. a k dispozícii v nej budú štyria vyškolení pracovníci.
„Nakoľko sme doteraz nedisponovali dostatočnými priestorovými kapacitami, rozhodli sme sa pre nové priestory vyhradené na pomoc ľuďom v núdzi. Psychosociálna pomoc a poradenstvo sú podľa nás veľmi dôležité. Novú kanceláriu sme preto dostatočne vybavili a investovali do nej. Chceme, aby sa u nás všetci cítili dobre, komfortne a bezpečne. Sme tu pre všetkých, ktorí nás potrebujú,“ hovorí riaditeľka SČK, územného spolku Banská Bystrica Zuzana Stanová s tým, že cieľom SČK je od svojho vzniku pomáhať tým najzraniteľnejším, bez rozdielu rasy, národnosti, náboženstva alebo sociálnych pomerov.
Kancelária aj toalety sú bezbariérové, nachádza sa tu detský kútik i prebaľovací priestor a k dispozícii je aj rýchle občerstvenie vo forme jednoduchých jedál a nápojov. Ambíciou je postupom času vybudovať kaviareň, v ktorej budú zamestnaní zdravotne a sociálne znevýhodnení obyvatelia.
„Od samého začiatku sme sa snažili byť našim ukrajinským priateľom nápomocní. Vytvorili sme pre nich kontaktné miesto na radnici, ktoré slúžilo v prvých mesiacoch ako jediný hotspot v Banskej Bystrici. Som preto rád, že aj my sme mohli prispieť k vzniku Kancelárie prvého kontaktu v našom meste. K dispozícii bude nielen pre našich susedov z Ukrajiny, pre ktorých budú služby dostupné v ukrajinskom jazyku, ale aj pre Banskobystričanov,“ dodáva primátor Ján Nosko.
Sociálno-poradenská služba je poskytovaná napríklad aj v oblasti, akou je sieťovanie sociálnych služieb pre ľudí v núdzi. Ďalej sú to rôzne programy Slovenského červeného kríža – pátracia služba, finančná pomoc či prístup k novovzniknutým programom. Viac informácií o pomoci nájdu záujemcovia na webovej stránke https://redcross.sk/.