Ako hovorí Mária Balážová, odborníčka na biológiu, uvažovať o inváznych druhoch v pozitívnom slova zmysle je takmer nemožné.
„Kopýtko prirastené je taký malý mäkkýš, vie sa veľmi nahromadiť a upcháva napríklad turbíny na vodných dielach,“ konštatuje Balážová. Jeho pôvodný domov je v okolí Čierneho mora.
Invázne raky z Ázie zas prenášajú hubové ochorenia, ktoré domáce raky zabíjajú. Prinesú parazity, na ktoré sú prišelci navyknutí, ale naše druhy živočíchov nie.
Tieto druhy nie sú jediné. Sladkovodné ryby hlaváče, ktoré rybári dobre poznajú, v Dunaji výrazne potlačili invázne býčky.
„Škodia aj iným rybám, pretože im požierajú ikry,“ hovorí Mária Balážová z katedry biológie a ekológie z Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Odpoveď na otázku ako sa sem dostali je veľmi jednoduchá. Loďami. Tie používajú balastnú, alebo aj záťažovú vodu, ktorú v prístave naberú aj so živočíchmi a potom ju vypúšťajú v prístave, kde zakotvia.
Inváznych, teda nepôvodných druhov živočíchov a rastlín, je na Slovensku veľmi veľa. Keď sa už na danom území usídlia je podľa odborníkov ich šírenie prakticky nemožné zastaviť. Preto je aj v tejto oblasti lepšia prevencia, osveta a vzdelávanie.