BANSKÁ BYSTRICA. Jeden z najstarších hudobných festivalov na Slovensku postupne hostí slovenských a zahraničných umelcov.
Okrem priestorov zrekonštruovaného Robotníckeho domu vystupujú hudobníci aj v Zelenej sieni Thurzovho domu a v kostole sv. Alžbety Uhorskej na Dolnej ulici.
BBHJ aj so zahraničnou účasťou
Po prvý raz je súčasťou BBHJ aj premiéra v Štátnej opere. V dramaturgii koncertov sú zastúpené diela takmer všetkých štýlových období – od stredoveku a renesancie, cez klasicizmus, romantizmus až po súčasnosť.

Podľa slov Lýdie Baranovej, vedúcej referátu Robotníckeho domu sa organizátorom podarilo zrealizovať aj vystúpenie dvoch zahraničných komorných zoskupení.
Mesto Banská Bystrica má dlhoročné partnerstvo s talianskym mestom Alba, odkiaľ pricestuje komorný súbor Ensemble Romeo Paglia. Na koncerte 13. apríla uviedli diela talianskych a nemeckých skladateľov. Ako ďalej dodáva Lýdia Baranová „divákov určite zaujme aj súbor Vox humana z Maďarska, ktorého členovia priblížia 13. mája na dobových hudobných nástrojoch hudbu stredoveku a renesancie.“
S netradičnou dramaturgiou sa predstavilo 2. apríla sláčikové trio mladých slovenských umelcov (Andrej Baran, Andrej Krajčovič, Ján Šiška), ktoré v programe s názvom From three – for three uviedli tri nepoznané diela troch skladateľov pre troch interpretov. Umeleckým slovom sprevádzal divákov herec Marek Geišberg.
Vystúpia aj absolventi Konzervatória J. L. Bellu
Pre milovníkov saxofónu je pripravený 27. apríla atraktívny koncert Podoby saxofónu. Pod umeleckým vedením Ladislava Fančoviča uvedú účinkujúci diela najmä amerických skladateľov. „Dve z nich zaznejú na festivale dokonca po prvý raz na Slovensku“, dopĺňa informáciu programová referentka festivalu Katarína Hulinová.

V priestoroch Štátnej opery sa uskutoční 19. mája v rámci festivalu BBHJ aj premiéra opery veristického skladateľa Umberta Giordana. Štvordejstvová dráma Andrea Chénier vznikla na základe reálneho príbehu francúzskeho básnika a revolucionára 19. storočia. Podľa slov umeleckého riaditeľa opery Šimona Svitoka, dielo so súborom naštuduje taliansky dirigent Stefano Romani.
Záver festivalu 29. mája bude patriť populárnemu Slovenskému komornému orchestru, ktorý pod umeleckým vedením Ewalda Danela uvedie v kostole sv. Alžbety Uhorskej dve diela romantických skladateľov – Jána Levoslava Bellu a Antonína Dvořáka.
Festival obohatí svojou účasťou 25. apríla aj orchestrálny Koncert absolventov Konzervatória J. L. Bellu s dirigentom Ihorom Vlakhom.
V slovenskej premiére zaznie Sláčikové trio e mol op. 108 od Viliama Figuša-Bystrého, doteraz uložené v archíve Slovenskej národnej knižnice.