BANSKÁ BYSTRICA. Niektorým pacientom už nebudú musieť merať vitálne funkcie v ambulancii či nemocnici. Lekár uvidí dôležité hodnoty aj bez osobného stretnutia.
Umožní mu to telemedicína, na zavádzaní ktorej sa na Slovensku podieľa Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.
Inovácia budúcnosti, ktorú v rámci našej krajiny aktuálne len zavádzajú, pomáha transplantovaným pacientom skrátiť pobyt v nemocnici.

„Telemedicínske zariadenie v testovacej prevádzke najviac využívajú na Hepatologicko – gastroenterologickom oddelení II. Internej kliniky SZU u pacientov po transplantácii pečene a cirhóze pečene,“ zverejnila nemocnica s tým, že Ľubomír Skladaný, prednosta spomínanej kliniky, na tohtotýždňovej konferencii Telemedicína 2023 prezentoval zaujímavé výsledky skúmania.
„U pacientov po transplantácii pečene bolo vďaka možnosti merať si dôležité vitálne funkcie v domácom prostredí, ktorých hodnoty lekár sleduje v informačnom systéme v nemocnici, skrátiť pobyt v nemocnici u 100 percent transplantovaných. Pri 20-percentách pacientov, zapojených do meraní, ich vedeli vďaka v časnému zisteniu kritických hodnôt hospitalizovať a začať riešiť zhoršený zdravotný stav, čím sa predišlo vzniku možných komplikácií.“
Nemocnica tiež priblížila samotné fungovanie telemedicíny v praxi. Pacienti si ju totiž môžu predstaviť ako online rozhovor s lekárom. No nie je to tak.