BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystričanom sa nepozdávali viacerí cudzinci v meste. Zalarmovali mestských policajtov, ktorí situáciu preverili.
„Cudzinci na území mesta sú legálni,“ uviedli po tom, ako ich skontrolovali.
„V uplynulých dňoch príslušníci mestskej polícia na základe vlastných zistení aj podnetov od občanov opakovane zaznamenali zvýšenú koncentráciu osôb, pochádzajúcich prevažne zo Sýrie a krajín tretieho sveta a to v mestskej časti Radvaň, blízko Sládkovičovej ulice, tiež nákupného hypermarketu Tesco a v centre mesta,“ informovali ochrancovia zákona.
Mali potvrdenie
Mestskí policajti vykonali kontrolu a vo všetkých prípadoch zistili, že cudzinci sa po meste pohybujú legálne.
Disponujú totiž potvrdením o zotrvaní príslušníka tretej krajiny na území Slovenskej republiky.

„Ich pohyb po území SR je voľný,“ dodali.
Protispoločenské správanie nezaznamenali
Policajti konkretizovali, že uvedené potvrdenie vydáva Riaditeľstvo hraničnej cudzineckej polície Banská Bystrica.
„Pri kontrole nebol nebolo zaznamenané protispoločenské správanie uvedených osôb. Na prípadné zistenia znečistenia v mieste ich výskytu sú upozornení a neporiadok si vyzbierajú,“ ozrejmili policajti.
Dodali, že takýto cudzinci po krátkej dobe miesto opúšťajú a pokračujú vo svojej migračnej ceste.
Migranti sa v meste nepohybovali po prvýkrát
V krajskom meste pod Urpínom nejde o prvý prípad, kedy migranti vzbudili pozornosť domácich.
Známa je udalosť z vlaňajška, keď tu policajti odhalili osem osôb, avšak v tomto prípade doklady nemali.
Medzi cudzincami bola aj žena vo vysokom štádiu tehotenstva.
Taxikár zavolal policajtov
Podľa informácií, ktoré vtedy poskytol Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru, si štyria nelegálni migranti objednali taxík. Mala namierené do Bratislavy.
Taxikár ich však odviezť odmietol a kontaktoval policajtov.