BANSKÁ BYSTRICA. Vďaka terapeutickej metóde zachránia ročne desiatky novorodencov z celého Slovenska. Ide o cielené podchladenie, na ktoré sa už vyše desať rokov špecializujú aj v Neonatologickej klinike SZU pri Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

„Klinika využíva celotelovú riadenú hypotermiu v liečbe asfyxie novorodencov od roku 2012 v súlade so svetovými odporúčaniami,“ informovala MY Banská Bystrica Ružena Maťašeje, hovorkyňa FNsP F. D. Roosevelta.
Stav, ktorý môže vážne poškodiť mozog
Jana Nikolinyová, prednostka spomínanej kliniky vysvetlila, čo je to asfyxia.
„Je to stav spojený so zníženým prívodom kyslíka, pred pôrodom, počas neho alebo po ňom. U novorodenca môže vážne poškodiť jednotlivé orgány, predovšetkým mozog, ktorý je na nedostatok kyslíka najcitlivejší. Bábätku môže spôsobiť závažné neurologické následky."
Dodala, že celotelová riadená hypotermia je liečebná modalita, ktorá redukuje poškodenie mozgových buniek novorodenca po asfyxii. „Tým môže zlepšiť celkovú neurologickú prognózu novorodenca.“
Čas hrá dôležitú úlohu
Podľa Nikolinyovej je pri liečbe celotelovou riadenou hypotermiou asfyktických novorodencov dôležitý urýchlený transport malého pacienta na Jednotku vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodenca do 6 hodín od postihnutia.
„Liečba spočíva v znížení telesnej teploty novorodenca na 33,0 - 33,5 stupňov Celzia po dobu 72 hodín, s následným postupným ohrievaním pacienta na normálnu telesnú teplotu," konkretizovala prednostka kliniky s tým, že sa im takto podarilo zachrániť už niekoľko desiatok novorodencov s diagnózou asfyxie, ktorí sú bez neurologického poškodenia a ich psychomotorický vývoj je primeraný.
Na klinike majú aj revolučnú technológiu
Na Neonatologickej klinike pri „Rooseveltke“ pomáhajú predčasne narodeným deťom aj novou technológiou – NAVA ventiláciou.
Na Slovensku ju tu začali používať ako prví.