Nárast pacientov pociťujú aj mnohé očné ambulancie či kliniky. Existuje však klinika, kde v prípade urgentného stavu dostanete termín aj ihneď.
Kliniku mikrochirurgie oka IzakVisionCenter založil a vedie významný slovenský priekopník v oftalmológii, dlhoročný predseda Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, profesor Milan Izák. Personál kliniky je špeciálne odborne vyškolený a už pri telefonickom rozhovore zisťuje pomocou cielených otázok pravdepodobnú diagnózu. Ak ide o naliehavú situáciu, pacienta objednávajú na vyšetrenie ešte ten deň, inak by mu hrozili trvalé následky.
„Ak z telefonátu zistíme, že je to urgentné, ešte v ten deň ponúkame pacientovi termín vyšetrenia. Pacient príde do krásneho prostredia, kde ho čakajú príjemní ľudia a komplexné vyšetrenie na najvyššej úrovni. Zakrátko dostane úplnú liečbu,“ vysvetľuje prof. MUDr. Milan Izák, PhD., FEBO, z IzakVisionCenter. Podľa jeho slov, objednávanie pacientov musí byť v rukách školených pracovníkov. Keď má pacient napríklad zapchatú centrálnu sietnicovú žilu alebo cievnu príhodu, ak by sa premeškalo vyšetrenie, malo by to hrozivé následky. Vyšetrenie pacienta so sivým zákalom však znesie aj menší odklad.
Prečo spomíname práve sivý zákal?
Sivý zákal je celosvetovo najčastejším vekom podmieneným ochorením očnej šošovky. Práve toto ochorenie preto privádza mnoho seniorov na očné kliniky. Prejavuje sa zakaľovaním zraku, zahmleným nekontrastným videním, zhoršeným vnímaním farieb, menej kvalitným videním v šere a tme, citlivosťou na silné svetlo a zhoršenou ostrosťou videnia. Jediným spôsobom liečby tohto ochorenia je operácia, v rámci ktorej sa skalená vnútroočná šošovka nahradí umelou. Ešte pred ňou však čaká pacienta komplexné vyšetrenie.
„Na našej klinike pacienta čaká vyšetrenie zrakovej ostrosti, meranie vnútroočného tlaku, ultrazvukové vyšetrenie, meranie hodnoty umelej šošovky a ďalšie biomikroskopické testy na prednom i zadnom segmente oka. Dostatok času si vyčleníme na konzultáciu s pacientom, kde mu odporúčame, vzhľadom na jeho profesiu a životný štýl, konkrétny typ umelej vnútroočnej šošovky,“ vymenúva prof. MUDr. Milan Izák, PhD., FEBO.

Pacienti sú na klinike v najlepších rukách. Práve profesor MUDr. Milan Izák, PhD., FEBO, bol totiž prvým operatérom v bývalom Československu, ktorý implantoval umelú vnútroočnú šošovku po vyoperovaní sivého zákalu. Bolo to v roku 1979, teda pred 43 rokmi. Dovtedy sa skalená šošovka len odstránila a po operácii musela byť nahradená silnými okuliarmi s 11 a viac dioptriami. Pacienti strácali profesiu, športové záľuby, spoločenský život. „Vložiť šošovku do oka bolo ako darovať človeku úplne nový život,“ spomína na revolučný okamih profesor Izák.
Odvtedy sa menili tvary šošoviek, spôsob ich uchytenia v oku, materiál, ako aj metódy operácie. Aj tu si profesor Izák môže pripísať ďalšie prvenstvo. V roku 1988, ešte v Československu, ako prvý použil pri operácii sivého zákalu metódu fakoemulzifikácie, ktorá sa využíva dodnes. Táto metóda využíva ultrazvuk na rozrušenie zakalenej šošovky a umožňuje celú operáciu vykonať mikrochirurgicky cez dvojmilimetrový rez.
Šošovka šitá na mieru danému pacientovi
Na klinike implantujú šošovky najvyššej kvality. Monofokálne šošovky, ktoré umožňujú pacientovi ostro vidieť do diaľky, ale aj bifokálne šošovky, multifokálne šošovky, šošovky s predĺženým rozsahom zaostrovania, ako aj torické šošovky, určené pacientom s astigmatizmom. „Zmeriame zakrivenie rohovky a dávame šošovku do uhla, ako pacient potrebuje, aby sa mu vrodená chyba vykorigovala a nemusel nosiť okuliare,“ dodáva prof. M. Izák.
V súčasnosti je operácia sivého zákalu najčastejším chirurgickým výkonom, ktorý sa robí na ľudskom tele. Odstránenie sivého zákalu sa tak stalo rutinnou operáciou s minimálnym výskytom komplikácií. V IzakVisionCenter vykonáva operácie profesor Izák i jeho dcéra MUDr. Andrea Izáková, PhD.
Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.
SK-CAT-2300016