V okrese Banská Bystrica vyhral voľby Hlas, v samotnom krajskom meste triumfovalo Progresívne Slovensko. Progresívci zvíťazili aj v Sliači, kde vlani zorganizovali referendum o „americkej základni“. Bizarne vyznievajú výsledky hlasovania na Lešti.
O volebných preferenciách regiónov, prekvapeniach aj zvláštnostiach v Banskobystrickom kraji hovoríme s volebným geografom z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Tiborom Madleňákom.
O čom si ešte prečítate:
- prečo si Peter Pellegrini nesiahol na víťazstvo vo svojom rodisku,
- ako odborník vysvetľuje víťazstvo PS na Sliači po referende o „americkej základni“,
- kde a v čom vidí bizarnosti volebných výsledkov.
Aj v Banskobystrickom kraji vyhrával Smer, druhý Hlas za ním zaostal o takmer desaťtisíc hlasov. Čo charakterizuje voľby v tomto kraji?
Napriek víťazstvu Smeru je Banskobystrický kraj v porovnaní s celoslovenskými výsledkami špecifický nadpriemerným ziskom Hlasu, ktorému sa podarilo vytvoriť si v tomto kraji regionálne jadro volebnej podpory. To sa mu nepodarilo v tradičných baštách Smeru napríklad na Kysuciach, Považí či Ponitrí.
Nadpriemerný úspech v Banskobystrickom kraji dosiahla aj SNS, ktorej volebné jadro bolo doteraz tradične v Žilinskom kraji.

Tento úspech môže súvisieť aj s eróziou bývalej voličskej základne ĽSNS, ktorú Republika nedokázala osloviť v takom rozsahu, ako dúfala. Nedokázala nadviazať na bývalé volebné zisky ĽSNS celoslovensky ani v Banskobystrickom kraji.
Zaujímavý je tiež úspech Progresívneho Slovenska v centre kraja, teda v Banskej Bystrici a jej zázemí. Tiež víťazstvo OĽaNO v niektorých obciach na Gemeri, kde v predchádzajúcich voľbách až tak nedominovalo.
Môže to súvisieť so sociálnymi opatreniami bývalej vlády voči sociálne slabším rodinám. Napríklad v okrese Revúca dosiahlo OĽaNO viac ako 18 percent, čo je pre hnutie jeden z najlepších okresných výsledkov.
V čom vidíte príčiny, že exkotlebovci z Republiky prepadli aj v Krupinskom okrese, v ktorom mala ĽSNS extrémne silné zázemie?
ĽSNS nezískala viac ako dve percentá v žiadnom okrese na Slovensku a ani v Banskobystrickom kraji. Republika vyhrala v tomto kraji len v dvoch obciach, jednou je Horný Badín v okrese Krupina, druhou Lukovištia v okrese Rimavská Sobota.
Najvyššiu podporu získala Republika na Horehroní, ale bolo to len 7,5 percenta. Tiež na Podpoľaní, kde presiahla hranicu siedmich percent. To je však stále málo na vytvorenie akéhosi regionálneho jadra, aké tam mala strana pod vedením Mariana Kotlebu. V porovnaní s ĽSNS v minulosti boli preferencie Republiky rozložené rovnomernejšie po celom Slovensku.
Nízka podpora Republiky sa dá vysvetliť aj bojom o bývalého voliča krajnej pravice. V ňom mali silnú konkurenciu zo strany Smer a Roberta Fica a regionálne aj zo strany SNS, ktorá mala na svojej kandidátke skupinu ľudí, zaujímavú práve pre takéhoto voliča.