BANSKÁ BYSTRICA. Prehlbovanie regionálnych rozdielov, krátkozraký pohľad a prístup k budovaniu infraštruktúry, vyľudňovanie.
Aj o tom hovorí Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v reakcii na zverejnenú štúdiu ministerstva dopravy, ktorej autori skúmali možné prepojenia rýchlostnej cesty R1 z Banskej Bystrice s diaľnicou D1 na Liptove.
Podľa zverejneného materiálu sa zaoberali štyrmi modelmi. Konkrétne trasovaním z Martina do Žiaru nad Hronom cez Handlovú či spojením cez Kremnicu.
Tiež riešili prípadnú spojnicu Turca s Banskou Bystricou cez Šturec aj variant prepojenia cez Slovenskú Ľupču popod Nízke Tatry.

Najvhodnejšou sa im javí trasa medzi Martinom a Žiarom nad Hronom, teda plánovaná R3.
V prípade pokračovania R1 z Ružomberka cez Donovaly do Slovenskej Ľupče hovoria o príliš drahom riešení, keď náklady by mohli preklenúť dvojmiliardovú hranicu.
Trasa s množstvom estakád a tunelov by tiež zasiahla územi Národného parku Nízkych Tatier.
Signály pre investorov aj ľudí
„Signály, že diaľničné spojenie popod Nízke Tatry je mimo plánu ministerstva dopravy, vnímame dlhodobo. Viem čiastočne rozumieť niektorým argumentom, hlavne tomu, že takýto projekt nie je možné spolufinancovať z rozpočtov EÚ. Preto sme sa spoliehali aspoň na výrazne menej náročný variant severojužného prepojenia cez Martin a Žiar nad Hronom. Ale priznám sa, že úplné preloženie severojužného prepojenia cez západné Slovensko, miesto pokračovania R3 cez Krupinu, som ani v najhoršom sne neočakával. Ukázalo sa, že takéto spojenie podľa úradníkov nie je potrebné,“ vyjadril sa predseda BBSK.

Poukázal tiež na zúfalý stav južného železničného ťahu.
"Pri Fiľakove chodia vlaky krokom, lebo by sa vykoľajili. Cesta vlakom z Banskej Bystrice do Bratislavy trvá 4 hodiny. Keď sa pozriem na počet obchvatov väčších miest v našom kraji, ktoré non-stop trpia tranzitnou dopravou, tak sa chcem aj vlády a úradníkov spýtať, čo v praxi pre nich znamená znižovanie regionálnych rozdielov. Znamená to, že chcú náš kraj vyľudniť, aby tu nebolo potrebné investovať už do ničoho?"
Podľa Luntera spomínané v praxi znamená jasný signál pre investorov, že štát so stredným Slovenskom neráta.