Celoštátne oslavy 61. výročia Slovenského národného povstania sa uskutočnia 25. augusta v Banskej Bystrici. Oznámil to prednosta Krajského úradu Milan Kepeňa. Slávnostný program odštartuje hneď popoludní otvorením informačného centra v pamätníku, ktoré je súčasťou jeho novej expozície. Pásku prestrihne minister kultúry František Tóth.
Svoju účasť na slávnosti predbežne potvrdil prezident SR Ivan Gašparovič a premiér Mikuláš Dzurinda. Účasť predsedu parlamentu Pavla Hrušovského je otázna. Na oslavách sa zúčastnia aj veľvyslanci z Českej republiky, Francúzska, Rumunska, Ruskej federácie, Ukrajiny, Talianska a Rakúska. Okrem Františka Tótha príde na oslavy aj minister zahraničia Eduard Kukan. „Účasť ostatných členov vlády je stále otvorená, nakoľko sú na dovolenkách,“ podotkol Kepeňa.
Podľa prednostu vláda nedala na oslavy ani korunu. „Všetky náklady budú v réžii organizátorov osláv.“ Nimi sú okrem krajského a mestského úradu, Múzeum SNP, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Stredoslovenské osvetové stredisko. Ráta sa aj s pomocou VÚC.