BANSKÁ BYSTRICA. Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici má na konte ďalšie významné prvenstvo. Uplynulý týždeň tu vykonali prvú roboticky asistovanú operáciu štítnej žlazy v strednej Európe.
Ide o pokrok v miniinvazívnej chirurgii, ktorý má mimoriadny prínos najmä pre pacientov.
„Robotický prístup znižuje riziko poranenia hlasového nervu, takže pacient po operácii bude menej chripieť, prípadne vôbec,“ priblížila Ružena Maťašeje, hovorkyňa nemocnice.
Konkretizovala, že operácia prebieha prístupom cez pazuchu, teda nie cez kožu na krku.
„Vďaka tomu nemá pacient na viditeľnom mieste tela žiadnu jazvu,“ dodala.
Pokrok v miniinvazívnej chirurgii
Počas spomínaného zákroku vyoperovali 46-ročnej pacientke zo Zvolena nádorom postihnutú polovicu štítnej žľazy cez jedinú ranu v pazuche.
„Špeciálnym retraktorom sme popod kožu vytvorili tunel, ktorým sme sa dostali až ku štítnej žľaze a odstránili je postihnutú časť,“ priblížil Peter Vladovič, primár oddelenia miniinvazívnej chirurgie II. Chirurgickej kliniky SZU.

Dodal, že operáciu viedol profesor Gabriele Materazzi z Univerzitnej nemocnice v Pise.
Banskobystrickí chirurgovia s ním spolupracovali už pri zavádzaní miniinvazívnych, videom asistovaných operácií štítnej žľazy v roku 2005.
Systém da Vinci
• je viacramenný laparoskopický operačný systém, ktorý simuluje pohyby ľudských rúk v tele pacienta. Lekár - konzolový chirurg sedí pri ovládacej konzole, operačné pole vidí pomocou stereoskopického zobrazovacieho kanála v 4 D zobrazení, pomocou dvoch joystickov a 7 pedálov ovláda nástroje v „rukách“ robota, ktoré cez vpichy v koži pacienta veľmi precízne vykonávajú samotný výkon v tele pacienta.
Zdroj: FN F. D. Roosevelta B. Bystrica
„Chirurgická klinika je jediným pracoviskom na Slovensku, kde prevádzame tieto výkony. Operovali sme už takmer 1500 pacientov. Zavedenie roboticky asistovaného prístupu pri operáciách štítnej žľazy je pokrokom v miniinvazívnej chirurgii na ešte vyššiu kvalitatívnu úroveň a radi by sme ich v najbližšej dobe zaviedli do štandardnej praxe,“ povedal Ľubomír Marko, prednosta kliniky.
Ozrejmil, že štítna žľaza je dôležitým orgánom, vytvárajúcim a regulujúcim činnosť hormónov v tele.
„Chirurgická liečba je pacientovi odporučená pri jej zväčšení, výskyte uzlíkov alebo nádorov,“ zakončil Marko.
Rekordný počet výkonov
Čo sa týka roboticky asistovaných operácií, je banskobystrická nemocnica na Slovensku priekopníkom. Robotický systém da Vinci tu nainštalovali 12. marca 2011. Dnes majú tamojší odborníci k dispozícii dva takéto systémy, avšak štvrtej generácie.
„Naše Centrum roboticky asistovanej chirurgie v tomto roku dosiahne rekordný počet výkonov, konkrétne vyše 800. Od svojho vzniku v roku 2011 využilo benefity tejto výnimočne šetrnej metódy viac ako 4500 pacientov,“ informovala nemocnica uplynulý týždeň na sociálnej sieti.