SELCE. Hlavnú sezónu odštartovala mužská skokanská špička vo Fínsku, ženy čaká štart počas tohto víkendu v nórskom Lillehammeri. Obe tieto podujatia boli ešte bez slovenskej účasti, no to sa už čoskoro zmení.
Skokani ako Martin Švagerko či Martin Mesík majú konečne svojich nástupcov. A to všetko vďaka nadšencom, ktorí obetovali skokom na lyžiach všetko.
Je až malým zázrakom, že bez chýbajúcej infraštruktúry, peňazí a nedostatočnej podpory od štátu vyrástli na Slovensku mladé skokanské talenty, ktoré môžu pomýšľať na boje medzi svetovou špičkou. Medzi najväčšie talenty aktuálne patrí 17-ročná Tamara Mesíková a 16-ročný Hektor Kapustík.
Tamare Mesíkovej uplynulá zima, až na niekoľko svetlých momentov, nevyšla úplne podľa predstáv, ale to už dávno hodila za hlavu.
Usmievavá a veselá dievčina zo skokanskej rodiny si napravila chuť počas letnej sezóny, v ktorej sa predstavila aj na dvoch podujatiach prestížnej Letnej Grand Prix (letný Svetový pohár) a teraz už netrpezlivo očakáva zimnú sezónu.
V nej má veľké plány a viacero vrcholov, ktoré sú jej prioritou. A čo je nesmierne dôležité, plánuje si zmerať sily opäť aj so svetovou špičkou. Tami, ako ju familiárne volajú, nechýba potrebné zdravé sebavedomie, správne nastavenie, odhodlanie a chuť zlepšovať sa.
Spoločne s Tamarou a jej otcom a trénerom v jednej osobe Mariánom Mesíkom sme blížiacu sa sezónu rozobrali do najmenších detailov.

Na úvod sa ešte vráťme sa ku vydarenej letnej sezóne vo vašom podaní. V poľskom Szczyrku ste dvakrát bodovali v letnej Grand Prix a v závere letnej sezóny na vašom obľúbenom mostíku v Klingenthale vám postup do druhého kola unikol len tesne. Ako si spomínate na tieto preteky?
Tamara: V Szczyrku to bolo náročné, pršalo, zle sa mi skákalo, ani som poriadne nevidela, ale som rada, že sa mi podarilo bodovať, pretože každý jeden bod je veľmi dobrý. A opäť som bola v kontakte so svetovou špičkou.
V Szczyrku nás ale nebolo až tak veľa ako v Klingenthale, kde bola konkurencia najsilnejšia. Veľmi ma mrzí, že ma v Nemecku od postupu do finálovej tridsiatky delilo len jedno miesto. Bolo mi to ľúto, lebo ten mostík mám rada, prišlo aj dosť fanúšikov a bola tam dobrá atmosféra.
Marián: Naozaj je to škoda, že v Klingenthale sa jej nepodarilo bodovať, pretože všetky tréningové skoky mala dobré a všetky boli do tridsiatky. Niektoré baby pred Tamarou chytili lepší vietor, chýbalo nám málo.
A čo majstrovstvá Poľska, kde ste zviedli súboj o prvenstvo spoločne s krajankou Kirou Kapustíkovou. Ako vnímate s odstupom času tieto majstrovstvá, ako to vnímali Poliaci?
Tamara: Poliaci to nečakali, že dve Slovenky budú na prvých miestach. Priznám sa, že ja som predpokladala, že budeme obe do tretieho miesta, pretože aj Kira skáče veľmi dobre.
Zimná sezóna je už tu. Ako vyzerala vaša príprava na ňu?
Tamara: Viac sme sa zameriavali na cvičenie odrazov, chodievali sme behať na schody do nášho areálu v Dubinách a pracovali sme na dynamike. Sústredili sme sa aj na to, čo mi na mostíku ešte chýba. Takže z každého rožku trošku, aby som bola čo najsilnejšia.
Marián: Dôležité je zladiť kondičnú prípravu so skokmi. Nedá sa vkuse buď len skákať alebo sa venovať len kondičnej príprave. Je veľmi dôležité to zladiť a prepojiť. Týždeň sme makali doma, týždeň sme skákali v Poľsku na mostíkoch a takto sme to striedali.
Trénovali ste aj na ľadovej stope?
Marián: Áno, na ľadovej stope sme trénovali v Zakopanom na veľkom mostíku, takže na ľadovej stope absolvovala Tami už približne zo 50 skokov.

Je veľký rozdiel medzi ľadovou stopou a klasickou?
Marián: Treba si na to zvyknúť, trvá to približne 5 až 10 skokov. Pokým nie je ľadová stopa mierne vyjazdená, tak trošku zadrháva a pre skokanov je ťažšie si nájsť správne posadenie do nej. Tým pádom sa dávajú ťažiskom dozadu a to ich vie rozladiť.
Tamara: V lete, keď sa spúšťate z klasickej stopy, je dobré, keď máte štartovné číslo 1. V zime je to so štartovým číslom 1 ťažšie, pretože ľadová stopa je pomalšia a pokým sa rozjazdí to chvíľu trvá. Vtedy je výhodou vyššie číslo. V tomto pociťujem najväčší rozdiel medzi oboma stopami.
Zimnú sezónu Svetového pohára odštartovali muži vo Fínsku, dámy čaká prvé podujatie v nórskom Lillehammeri, kde sa vlani cestovala. Zúčastníte sa otváracích pretekov Svetového pohára aj tentokrát?
Tamara: Rozhodli sme sa, že teraz do Nórska nepôjdeme, malo by to byť pre mňa lepšie. Vlani sme išli z letných mostíkov rovno na sneh práve do Lillehammeru, kde máte k dispozícii len dva tréningové skoky, čo je pre mňa málo. Potrebujem na rozbehnutie minimálne 3 skoky. Radšej ešte potrénujem a pripravím sa na ďalšie dôležité podujatia, ktoré ma v tejto sezóne čakajú.
Ďalej sa okrem iného dočítate:
- aké umiestnenie by potešilo mladú Slovenku na juniorských MS a mládežníckej olympiáde,
- koľko eur stojí jeden víkend vo Svetovom pohári,
- ako je na tom s nájazdovým postavením a odrazom,
- čo považuje Mesíková za svoju najsilnejšiu zbraň,
- koľko skokov spravila počas leta,
- či by pre ňu nebolo prospešnejšie, keby skákala len Svetový pohár,
- kde sa vidí mladá skokanka o 10 rokov,
- kto podľa Mesíkovcov získa prvé body vo Svetovom pohári - Tamara alebo Hektor Kapustík,
- na ktorom mostíku by mohla získať prvé zimné body vo Svetovom pohári
Uvidíme teda Tamaru v pretekoch Svetového pohára?
Marián: Áno, chceme sa zúčastniť druhého kola Svetového pohára vo švajčiarskom Engelbergu, ktoré je na programe 15. a 16. decembra. Zatiaľ ešte v pokoji potrénujeme v Poľsku.
V uplynulej sezóne ste zanechali veľmi dobrý dojem na Silvestrovskom turné, teda ženskej obdobe prestížneho podujatia Turné 4 mostíkov. V kalendári tejto sezóny opäť nechýba, ale mostíky v Ljubne nahradia veľké v Garmisch-Partenkirchene a Oberstdorfe, kde skáču aj muži a rakúska časť turné bude opäť vo Villachu. Môžu sa slovenskí fanúšikovia tešiť na vašu účasť?
Tamara: Áno, absolvujeme celé Silvestrovské turné. Tá Zlatá sova (smiech). Cieľom bude trošku sa zlepšiť, nabrať ďalšie skúsenosti a snáď si opäť v KO súbojoch zmerať sily s lepšími skokankami.