DONOVALY. Desiatky zásahov horských aj zdravotníckych záchranárov si vyžiadali zranenia lyžiarov a snoubordistov v priebehu stredy 27. decembra.
Záchranári hovoria o extrémne náročnom dni, keď zasahovali pri 60 úrazoch v lyžiarskych strediskách. Najviac zranených bolo na Chopku.
„Išlo prevažne o vážnejšie zranenia, ktoré vznikli pri zrážkach lyžiarov a snoubordistov. Po pádoch na zjazdovkách pribúdali aj zranenia končatín. Horskí záchranári z Nízkych Tatier ošetrili počas jedného dňa skutočne mimoriadny počet lyžiarskych úrazov. Na severnej strane Chopka si lyžiari na svahoch privodili až 30 úrazov. Zranených bolo potrebné zachrániť a následne zo zjazdovky transportovať. Na južnej strane Chopka došlo v spomínaný deň k 14 úrazom,“ konkretizovali horskí záchranári.

Dodali, že v jednom prípade išlo o tak vážny úraz, že pacienta transportovali do nemocnice leteckí záchranári.
Rušno bolo aj na Donovaloch, kde horskí záchranári vyrazili k piatim zraneným. Štyri záchranné akcie prebehli na Kubínskej holi a po tri v lyžiarskych strediskách Roháče – Spálená a Tatranská Lomnica.
Pomoc záchranárov bola potrebná aj na Martinských holiach.
Horskí záchranári pripomenuli, že aktuálne je na horách viac návštevníkov. Podmienky na lyžovanie sú náročné, keďže natopená vrstva snehu v noci zamrzla.
„Lyžiarov počas prázdnin bude pribúdať. Preto apelujeme na návštevníkov lyžiarskych stredísk, aby nepreceňovali svoje schopnosti, prispôsobili jazdu aktuálnym podmienkam na zjazdovkách a plne rešpektovali pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, takzvaný Biely kódex,“ uviedli horskí záchranári s tým, že netreba podceňovať ani mobilnú aplikáciu HZS.
Stlačenie tlačítka môže zachrániť život
„Najspoľahlivejším ukazovateľom polohy sú pre záchranárov GPS súradnice. Takmer každý oznamovateľ nehody má už dotykový mobilný telefón , no nie každý v ňom vie nájsť svoju polohu. Osvojte si vyhľadávanie GPS polohy vo svojom mobile, pretože výraznou mierou pomôžete nielen sebe, zranenému či uviaznutému, ale uľahčí to aj prácu záchranárom,“ dodali záchranári.
Odporúčajú si stiahnuť spomínanú mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej dokážu v rozmedzí niekoľkých metrov určiť, kde sa nachádza človek, potrebujúci pomoc.
„Stlačením tlačidla odošlete núdzovú správu a zároveň ste prepojený na Operačné stredisko tiesňového volania HZS. Okrem GPS polohy zdieľate zdravotné údaje, špecifikáciu problému, kontakty na blízke osoby a ďalšie dôležité informácie, ktoré urýchlia pomoc. Dodržiavanie pravidiel, disciplinované správanie a rešpekt k horách aj ostatným nám pomôže zabezpečiť šťastný návrat domov,“ ozrejmili záchranári.
Tiež upozorňujú, že je potrebné počas lyžovania aj túry všímať si rôzne znaky, napríklad mostík, lavičky, posedy, rebríky, označenia stožiarov v lyžiarskom stredisku.
"Ďalej si všímajte smerovníky a najmä farebné značenie trasy (turistický chodník alebo aj lyžiarsku trať), aby ste v prípade nehody vedeli čo najpresnejšie povedať, kde sa nachádzate."
Dôkazom toho, že upozornenia, varovania aj napríklad spomínanú aplikáciu netreba brať na ľahkú váhu, je vlaňajšia štatistika. Slovenské hory vyžiadali až 56 životov.
Mimoriadne vysoký počet úmrtí
„Bol to mimoriadne vysoký počet úmrtí. Za posledné roky ich bolo maximálne 40,“ uviedli záchranári.
Spresnili, že najviac tragédií sa odohralo tradične vo Vysokých Tatrách, konkrétne 23. Ide o najvyššie číslo za posledné roky.
„Nadpriemerne vysoký počet úmrtí bol aj v Malej Fatre,“ doplnili s tým, že niektoré prípady bolo možné odvrátiť. Niektorí turisti nerešpektovali značenie chodníkov a vyrážali do terénu aj mimo nich. Tiež nemali dostatočné vybavenie alebo skúsenosti.
„To bol prípad prvej vlaňajšej nehody, keď zahynula trojica poľských vysokohorských turistov. Pohybovali sa v horolezeckom teréne, v zimných podmienkach pod Kotlovým štítom. Síce mali zimnú výstroj, no nebola v dobrom stave. Tiež sa pohybovali mimo klasickej zostupovej trasy a nemali odbornosť na pohyb v týchto miestach. Spojenie týchto faktorov malo fatálne následky. Zimná výstroj v dobrom stave je v zimných horách kľúčová. Dôležitá je maximálna opatrnosť. Tiež sa treba vedieť v zľadovatenom teréne pohybovať a výstroj správne používať,“ priblížili horskí záchranári.