BANSKÁ BYSTRICA. K meninám dostal najcennejší dar, ktorý mu zachránil život. Tak, ako mnohí pacienti pred ním, ktorým zlyhávala pečeň.
V banskobystrickej Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta vykonali na sklonku uplynulého roka štyristú transplantáciu tohto životne dôležitého orgánu.
„Pán Milan sa práve chystal v kruhu blízkych osláviť meniny, keď mu zazvonil mobil a transplantačný hepatológ mu oznámil, že majú pre neho pečeň a má sa pripraviť na odchod do nemocnice,“ informovala ešte v decembri Ružena Maťašeje, hovorkyňa nemocnice s tým, že orgán odobrali mŕtvemu darcovi.
Transplantačný tím, vedený odborníkmi Igorom Slobodníkom a Evou Kušíkovou, ho pacientovi transplantoval v neskorých nočných hodinách.

„Dosiahnutý počet 400 transplantácií pečene je významným z viacerých dôvodov. Svedčí o tom, že tento zložitý program sa plne etabloval v našej nemocnici a funguje 24 hodín sedem dní v týždni. Na jeho fungovaní participujú všetky kľúčové oddelenia nemocnice,“ uviedol Július Janek, prednosta Kliniky transplantačnej chirurgie SZU.
Vážne chorých ľudí tu vracajú do života často, zažívajú s nimi momenty plné sĺz aj vďaky.
Rovnako, ako v prípade pacientok Andrei a Katky. K ich príbehom sa v nemocnici vrátili vlani v októbri, pri príležitosti Európskeho dňa darcovstva a transplantácie orgánov.
Náhly kolaps
„Andrejka sa ako deväťročná dostala, pre stále krvácanie z nosa, do nemocnice v Lučenci. Zistili jej zvýšené pečeňové testy. Tam sa rozkrútil jej kolotoč vyšetrení. Dlhé roky bola sledovaná v Lučenci aj Banskej Bystrici,“ spomenula hovorkyňa. Dodala, že pacientka neskôr odcestovala do zahraničia.

„Odišla som na štyri roky. V zahraničí som nebola vôbec sledovaná. Po návrate na Slovensko som mala dosť zvýšené pečeňové testy, prišiel náhly kolaps,“ citovala Andreu, ktorú po kolapse hospitalizovali v lučeneckej nemocnici.
Jej stav bol však vážny a tak ju previezli do „Rooseveltky“.