BANSKÁ BYSTRICA. Keď lekár povie ECMO, máloktorý z laikov vie, o čo ide. Za skratkou sa ukrýva mimotelové okysličovanie krvi, ktoré je pre kriticky chorých pacientov, so zlyhávajúcimi pľúcami, poslednou šancou.
Dôkazom je aj prípad spred pár dní, kedy anesteziológovia z banskobystrickej Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta, po prvýkrát na Slovensku, použili ECMO u pacienta s mnohopočetnými zraneniami, vrátane vážneho poranenia pľúc.
„Vďaka rýchlemu zásahu mu s veľkou pravdepodobnosťou zachránilo život,“ informovali z nemocnice.
Operovali priamo na urgente
Išlo o pacienta, ktorého s ťažkým poranením hrudníka a mnohopočetnými zraneniami po vážnej dopravnej nehode priviezla posádka rýchlej zdravotnej služby do „Rooseveltky“ na príjem.

Tam už na neho čakal pripravený tím zdravotníkov, ktorý okamžite začal bojovať o jeho život.
„Stav pacienta bol taký vážny, že aj krátky presun zo sály urgentného príjmu na centrálne operačné sály nemusel prežiť,“ zdôraznili zdravotníci.
Rozhodli sa rýchlo vykonať všetky nevyhnutné zásahy medicínskeho aj operačného charakteru priamo na urgente. No napriek ich veľkej snahe sa stav pacienta zhoršoval.

„Dochádzalo k prehlbovaniu respiračného a ventilačného zlyhania pľúc,“ ozrejmili odborníci.
Dodali, že službukonajúci intenzivisti neboli schopní pacienta ďalej ventilovať pomocou umelej pľúcnej ventilácie a preto pristúpili k naozaj náročnému kroku.
„Aj napriek mnohým poraneniam pacienta napojili na VV-ECMO, teda mimotelové okysličovanie. Práve to mu pravdepodobne zachránilo život.“
Počas hospitalizácie absolvoval ďalšie operačné výkony, pričom počas jedného z nich bol napojený na ECMO.
„Po vyše týždni ho od ECMO odpojili a pri pretrvávajúcej potrebe umelej pľúcnej ventilácie ho preložili do spádovej nemocnice. Pokiaľ je nám známe, išlo o prvého pacienta na Slovensku so život ohrozujúcimi združenými poraneniami, napojeného na ECMO podporu,“ dodali zdravotníci.
ECMO aj počas prevozu
II. Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici je jednou z mála na Slovensku, kde pacientovi ECMO dokážu poskytnúť aj počas prevozu.
„Pacienti, ktorí potrebujú ECMO, sú kriticky chorí. Bežne sa stáva, že napriek splneniu indikačných kritérií nie sú v stave, v ktorom by sme ich mohli prepraviť do nášho ECMO centra,“ povedal Jozef Valky, prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU ešte začiatkom roka 2022, kedy v nemocnici postavili prevozový tím, vďaka ktorému je metóda mimotelového okysličenia dostupná aj pacientom, hospitalizovaným v menších nemocniciach v okolitých mestách.
„Tento tím je schopný v krátkom čase vycestovať za pacientom. Spustia mimotelové okysličovanie priamo pri ňom a bezpečne ho prevezú do našej nemocnice s ECMO programom,“ dodal.
ECMO sa osvedčilo aj počas pandémie
Prvého kritického pacienta so zlyhávajúcim dýchaním, napojeného na ECMO, priviezli do Rooseveltky vo februári 2022.
Išlo o 39-ročnú pacientu, infikovanú novým koronavírusom. Bola hospitalizovaná vo Zvolene.
Mimotelovú oxygenáciu začali na klinike využívať začiatkom roku 2021, kedy v dôsledku druhej vlny pandémie zásadne vzrástol počet pacientov s respiračným zlyhávaním.
Vo februári 2022 sa II. Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU, ako prvá na Slovensku, stala oficiálnym členom najväčšej svetovej organizácie združujúcej ECMO centrá - Extracorporeal Life Support Organization (ELSO).
Ako funguje mimotelové okysličovanie krvi
- Pacientovi do do stehennej žily zavedú kanylu, ktorá odoberá krv.
- V prístroji prichádza krv do styku s plochou membrány.
- Membrána umožní zmiešanie plynov medzi krvou a zmesou vonkajšieho vzduchu a kyslíka. Krv sa okysličuje a zbavuje oxidu uhličitého.
- Krv sa vracia do jugulárnej žily na krku.
- Krv tak prechádza prístrojom namiesto toho, aby prechádzala pľúcami pacienta. Pľúca sú tým odľahčené a môžu sa uzdravovať, pretože počas napojenia na ECMO ich organizmus používa iba v minimálnej miere.
