KANGWON. Talentovaní slovenskí skokani na lyžiach majú za sebou jeden z prvých vrcholov aktuálnej sezóny – mládežnícke olympijské hry v Kangwone.
V Južnej Kórei sa predstavili Tamara Mesíková, Hektor Kapustík a Jakub Karkalík, zaskákali si v olympijskom areáli Alpensia na strednom mostíku HS 109.
V akcii bola najskôr 17-ročná Tamara Mesíková zo Ski Clubu Selce, ktorá sa v tejto sezóne predstavila už aj v pretekoch Svetového pohára v Engelbergu, Garmisch-Partenkirchene, Oberstdorfe a Villachu.
Nespokojná Mesíková
V prvom kole skočila Mesíková 77 metrov, za čo je patrilo 20. miesto. V druhom kole to už bolo oveľa lepšie, keď doletela na hranicu 90 metrov. Celkovo obsadila slovenská reprezentantka 18. priečku.

„Boli sme tam vyrovnané ročníky, patrila som medzi najstaršej dievčatá. Chcela som viac a aj som od seba viac očakávala. Aj keď som vedela, že nie som v najlepšej forme, 18. miesto ma nepotešilo, takže nie som spokojná,“ netajila Tamara Mesíková po prílete na Slovensko.
Počas pretekov Svetového pohára mala Mesíková problémy s nájazdovým postavením. „V tréningoch som sa trápila, nájazdové postavenie je už dobré, teraz mám mierne problémy s trafením hrany pri odraze,“ povzdychla si.
Mladej Slovenke sa výrazne nepodaril prvý skok, ktorý jej zmaril vyhliadky na popredné priečky.

„Odrazila som sa príliš silno, ale aj som silno spadla pod hranu, keďže som netrafila odraz. Vo vzduchu som už mohla robiť hocičo, neletelo mi to a skok už nešlo zachrániť,“ povedala otvorene o svojom prvom súťažnom pokuse.

V druhom kole to už bolo viditeľné a aj metrovo oveľa lepšie. „Tu som už hranu trafila lepšie, síce ešte nie úplne presne, ale lepšie. A hneď to inak letelo a aj ja som cítila, že som na lyžiach a hneď to bolo vidieť aj na metroch,“ doplnila.
Ďalej sa okrem iného dočítate:
- Ako vnímala Mesíková, že bude niesť vlajku Slovenska na otváracom ceremoniáli,
- na ktorých prestížnych pretekoch uvidíme slovenskú skokanku,
- prečo berie tréner Hektora Kapustíka jeho výsledok ako porážku a je sklamaný,
- v čom by mohol mať podľa trénera Fráka mladý skokan výhodu v severskej kombinácii,
- aké plány má v tejto sezóne Hektor Kapustík a či ho uvidíme v pretekoch Svetového pohára.
Nepríjemný časový posun, ale aj veľká pocta
Skokanský areál Alpensia sa Mesíkovej páčil a pripomínal jej obľúbený mostík v poľskom Szczyrku. „Mostíky boli výborne pripravené, celá olympiáda vo mne zanechala silný dojem, všetko bolo výborne zorganizované,“ povedala.
Reprezentantka bola v Ázii prvýkrát a priznala, že mierny problém jej robil časový posun.
„Viac mi sedel časový posun, ktorý je v Kanade, kde som vlani štartovala na juniorských MS. Tu to bolo ťažšie, prvé dni to bolo náročné, potom to už bolo lepšie a keď som si zvykla, zrazu som už bola doma,“ prezradila usmievavá športovkyňa.
Tamara Mesíková sa dočkala aj veľkej pocty, keď spoločne s Michalom Adamovom niesla na otváracom ceremoniáli hier slovenskú vlajku.
„Nečakala som to a dozvedela som sa to až v dejisku hier. Bola to pre mňa veľká česť a bola som za to vďačná, že som práve ja mohla niesť slovenskú vlajku,“ usmiala sa.
Mesíkovej sezóne pokračuje v rýchlom slede. Pred ňou je ďalší vrchol sezóny, juniorský svetový šampionát v Planici, na ktorý odchádza už 4. februára.
Fanúšikovia uvidia Tami opäť aj vo Svetovom pohári, keďže jej tím plánuje ísť do Nórska na prestížne Raw Air Turné, kde by sa mala predstaviť na legendárnom Holmenkollene v Osle a Trondheime.
„Práve v Trondheime budú o rok majstrovstvá sveta, tak si chcem vyskúšať tento mostík,“ povedala.

Prvý skok nevyšiel ani Kapustíkovi, tréner ho nespoznával
Slovensko vkladalo nádeje aj do 16-ročného Hektora Kapustíka. Paradoxne ani jemu nevyšiel prvý skok, keď doletel na hranicu 82,5 metra. Vo finálovom kole to ale bolo niečo úplne iné. Skočil 93,5 metra, čo bol štrnásty najlepší pokus druhého kola, v celkovom súčte oboch skokov mu to stačilo na konečné 19. miesto.
Druhým chlapčenským skokanom spod Tatier bol Jakub Karkalík, ktorý obsadil po skokoch dlhých 69,5 a 60 metrov 39. priečku.
„Tento výsledok beriem ako našu veľkú porážku,“ povedal priamo z dejiska mládežníckej olympiády tréner slovenskej skokanskej reprezentácie Vladimír Frák.
„Na celkové hodnotenie je ešte skoro, aj Hektor bol rozladený z toho ako dopadol. V tréningu sa ukazoval dobre, aj keď sem nešiel s najlepšou formou, v tejto konkurencii mal na to, aby skončil do 8. miesta, čo by ho zaradilo do top tímu Slovenska v Zväze slovenského lyžovania,“ doplnil.
Kapustíkovi nevyšiel najmä prvý súťažný skok. Tréner ho nespoznával. „Jeho výkon ma ozaj sklamal. Neviem, čo sa mu odohrávalo v hlave. Prvý súťažný skok bol zlý a to skákal v protivetre. Za ten čas, čo ho poznám, takýto nevydarený pokus ešte asi ani nemal,“ netajil Frák.
„Druhý skok bol už kvalitný, keďže mal slabšiu nájazdovú rýchlosť. Verím, že to zopakuje v kombinácii,“ dodal Hektorov tréner.
Na hrách v Ázii čakajú mladého Slováka ešte individuálne preteky v severskej kombinácii. „Tu by mohol mať v skokanskej časti Hektor výhodu, že sa bude skákať z vyššieho nájazdového okna,“ priblížil Frák.
Mimochodom, počas mládežníckej olympiády skákali dievčatá z nájazdového okna číslo 34, chlapci z čísla 18.
„Počas ZOH 2018 išli najlepší skokani z nájazdového okna číslo 16,“ doplnil túto zaujímavosť Hektorov otec a asistent trénera Adrián Kapustík a pokračoval, „Celkovo ročníky 2007 a 2008 je plný talentov z viacerých krajín.“

Podobne ako Tamara Mesíková, aj jej chlapčenský kolega sa predstaví na svetovom šampionáte juniorov v Planici, Kapustík by mal absolvovať aj preteky v Kontinentálnom pohári (druhá skokanská liga).
„Chcel by som, aby sa Hektor predstavil v rámci Raw Air turné na pretekoch v Trondheime, keďže budúci rok tam budú majstrovstvá sveta. Chcem, aby spoznal ten mostík. V pláne boli aj lety, ale s jeho momentálnou formou sa na mamutí mostík ísť nedá,“ zakončil tréner Frák.