BANSKÁ BYSTRICA. Autobusové prístrešky mestskej hromadnej dopravy v Banskej Bystrici mal po uplynutí zmluvy s mestom ich vlastník odstrániť.
Situáciu, ktorá by už o pár dní znamenala značné zníženie komfortu cestujúcich, napokon mesto vyriešilo.
Do budúcnosti sa dokonca črtá nový zdroj príjmu.

„Prístrešky sú podľa zmluvy, uzatvorenej opakovane na obdobie 10 rokov, vo vlastníctve spoločnosťi euroAWK. Tá ich vybudovala výmenou za možnosť osadiť si v meste reklamné stavby za výhodnejších podmienok, vrátane citylightov na samotných autobusových zastávkach,“ informovala Zdenka Marhefková, hovorkyňa primátora Banskej Bystrice s tým, že prístrešky tak budú po dvadsiatich rokoch majetkom mesta.
Zdôraznila, že podľa zmluvy, ktorej platnosť mala vypršať na konci uplynulého, by spomínaná spoločnosť do 30 dní od skončenia jej platnosti všetky prístrešky v jej vlastníctve odstránila.
„To by negatívne ovplyvnilo komfort obyvateľov a cestujúcich. Preto vedenie mesta v uplynulom období rokovalo so zástupcami spoločnosti, aby sa dohodli na podmienkach predĺženia platnosti existujúcej zmluvy, prijateľných pre obe strany. Výsledkom stretnutí je, že k odstráneniu prístreškov nedôjde a v budúcnosti bude ich vlastníkom výlučne samospráva,“ argumentovali z radnice.
Dohodli sa
Vedenie mesta so spoločnosťou euroAWK vyrokovalo uzatvorenie dodatku k existujúcej zmluve na obdobie najviac troch rokov so zachovaním súčasných povinností reklamnej spoločnosti.
Zahŕňajú údržbu autobusových prístreškov, nájomné za reklamné stavby umiestnené na pozemkoch mesta, platby za elektrinu, spotrebovanú citylightmi.
„Ide o kompromis, prijateľný pre obidve strany. Vychádzali sme aj zo skúseností v iných mestách, v ktorých po skončení zmluvy všetky prístrešky odstránili. Dôležité je, že po uplynutí tohto obdobia prejdú prístrešky do vlastníctva mesta za symbolické euro. Po dvadsiatich rokoch tak nad nimi budeme mať kontrolu,“ povedal Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice.
Pomôcť by mohli európske zdroje
Nosko dodal, že spomínané obdobie samospráva využije na prípravu a realizáciu projektu komplexnej obnovy existujúcich autobusových zastávok a prístreškov z eurofondov, vrátane ich vybudovania tam, kde v súčasnosti chýbajú.
Podotkol, že od tohto roka by malo byť možné na revitalizáciu autobusových zastávok čerpať európske zdroje, ktoré chce mesto využiť a nezaťažovať tak mestský rozpočet.

Vďaka mimorozpočtovým zdrojom by technicky zastaralé autobusové prístrešky nahradili nové, modernejšie.
„O možnostiach čerpania eurofondov na rekonštrukciu autobusových zastávok v súčasnosti rokujeme s ministerstvom dopravy. Naším zámerom je nielen postaviť nové prístrešky, ale upraviť celý priestor autobusových zastávok," doplnil Jakub Gajdošík, prvý zástupca primátora.
Ozrejmil, že na najfrekventovanejších zastávkach by mali pribudnúť aj elektronické označníky.
"Zároveň vedieme diskusie s odborom architekta mesta, ako aj s Integrovaným dopravným systémom Banskobystrického samosprávneho kraja, aby nielen v Banskej Bystrici, ale v celom regióne mali zastávky a označníky verejnej dopravy jednotný dizajn."
Pripomenul, že ak bude samospráva úspešná a podarí sa jej revitalizovať autobusové zastávky predtým ako uplynie lehota troch rokov, kedy bude počas prechodného obdobia v platnosti dodatok k zmluve so spoločnosťou euroAWK, prístrešky súkromnej spoločnosti sa budú odstraňovať skôr.
Zdroj ďalšieho príjmu
Keďže vo viacerých lokalitách stredoslovenskej metropoly sú súčasťou autobusových prístreškov aj osvetlené citylighty, v budúcnosti by mohli pre mesto znamenať ďalší zdroj príjmov.
„Ich nákup a osadenie by v budúcnosti mohla zafinancovať samospráva z vlastného rozpočtu. Na základe transparentnej súťaže by boli poskytnutú prevádzkovateľom reklamných služieb,“ zakončila hovorkyňa primátora.