Nadmernú záťaž hlukom z rýchlostnej cesty R1 v banskobystrickej mestskej časti Rakytovce preskúmaval v uplynulom roku verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.
Ako aktuálne informuje, Ministerstvo dopravy SR sa podnetom zaoberalo už v roku 2017, keď nariadilo Národnej diaľničnej spoločnosti vykonať niekoľko opatrení. Po ich nerealizovaní ministerstvo nariadilo postavenie protihlukovej steny, ktorá však má byť vybudovaná až do roku 2032.
Preto Dobrovodský žiada ministerstvo, aby zabezpečilo dočasné hlukové opatrenia.
Zo strategických hlukových máp a akčných plánov vyplýva, že hluk v dotknutej lokalite prekračoval povolené hodnoty už v roku 2011, resp. v roku 2016, kedy bola táto lokalita určená ako problémová.

Z predložených podkladov k riešeniu podnetu vo vzťahu k postupu ministerstva vyplynulo, že meraniami hluku bolo zistené 9 až 23 percentné prekročenie prípustných hodnôt hluku stanovených vyhláškou pre danú kategóriu územia.
V roku 2020 ministerstvo nariadilo opatrenie na zníženie hlukovej záťaže, ale protihluková stena má byť vybudovaná až do roku 2032. To znamená, že účinnosť opatrenia na zabezpečenie ochrany podávateľa a ostatných obyvateľov dotknutej lokality nastane s predpokladom až v roku 2032.
Ministerstvo nenariadilo žiadne iné opatrenia na ochranu obyvateľov, ktoré by aspoň znížili expozíciu nadmerným hlukom do času vybudovania protihlukovej steny.
„Ministerstvo ako orgán ochrany zdravia v predmetnej veci má tiež postupovať aj v súlade so základnými zásadami správneho konania vrátane zásady materiálnej pravdy. V súlade so zásadou materiálnej pravdy je ministerstvo povinné riadne zistiť skutočný stav veci. Nemalo by sa spoliehať iba na podklady a dôkazy, ktoré mu predloží účastník konania, teda NDS,“ uvádza VOP.

Verejný ochranca práv v tomto prípade konštatoval porušenie práva podávateľa na priaznivé životné prostredie a práva na ochranu zdravia, garantovaných článkami 44 a 40 Ústavy Slovenskej republiky, a tiež práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života garantovaného článkom 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach, a to postupom Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.
„S ohľadom na stále pribúdajúci počet vozidiel nemožno vylúčiť, že hodnoty hluku v danej lokalite budú postupom času ešte vyššie ako tie, ktoré boli namerané v roku 2020. Tento stav by znamenal, že práva podávateľa, ako aj ostatných osôb žijúcich v danej lokalite, budú dlhodobo porušované. Myslím si, že k vybudovaniu protihlukovej steny by malo dôjsť skôr. Alebo by sa aspoň mali zabezpečiť dočasné protihlukové opatrenia. V ostatnom čase sledujem zvyšujúci sa počet podnetov v oblasti ochrany práva na priaznivé životné prostredie. Preto sa budem zasadzovať za ochranu obyvateľov pred environmentálnymi vplyvmi a rizikami ohrozujúcimi ich zdravie,“ uviedol Dobrovodský.