BANSKÁ BYSTRICA. Vyše 7 miliónov z eurofondových projektov, desaťmiliónová dotácia od štátu. Stredná priemyselná škola J. Murgaša v Banskej Bystrici sa po rozsiahlej obnove a investíciách, vďaka ktorým budú žiaci pracovať s umelou inteligenciou aj robotickými technológiami, zaradila medzi špičkové vzdelávacie inštitúcie na Slovensku.
Dokonca v nej vznikol moderný priestor pre televíznu aj rozhlasovú tvorbu, vrátane 3D kina.
Moderná technika bude mimo vyučovania dostupná aj žiakom iných škôl či verejnosti.
„Najväčšiu zmenu predstavuje nadstavba časti budovy, v ktorej vzniklo deväť špecializovaných učební, vybavených novu výpočtovou technikou, modelovňa s ateliérom pre 3D tlač, odborné kabinety aj prednášková sála pre 160 osôb," vymenoval Kamil Kordík, riaditeľ školy, v ktorej sa aktuálne v štyroch študijných odboroch vzdeláva vyše 640 žiakov.

Dodal, že rekonštrukcia sa dotkla aj ďalších učební, do ktorých postupne nainštalovali interaktívne dotykové obrazovky, nahrádzajúce klasické tabule.
Zateplenie obvodového plášťa budovy a výmena osvetľovacích telies vo všetkých priestoroch by mala pre školu znamenať úsporu na energiách.
Novinky poslúžia aj verejnosti
V ďalšom trakte školy vznikol viacúčelový priestor pre tvorbu a spoluprácu aj v čase mimo vyučovania. Dostupný bude tiež žiakom z iných škôl či verejnosti.
Je vybavený špecializovanou výpočtovou technikou pre virtuálnu realitu, programovanie robotiky a neurónových sietí, tiež zariadeniami pre 3D tlač a 3D skenovanie. Jeho súčasťou je aj miestnosť 3D vizualizácie.
„Toto vybavenie umožní žiakom všetkých študijných odborov pracovať na svojich projektoch, vytvárať prototypy svojich modelov ale taktiež nájsť tu priestor na oddych a stretávanie s priateľmi. V popoludňajších hodinách bude inovačno technická zóna slúžiť aj žiakom z iných škôl či verejnosti,“ priblížil Kordík.
Dodal, že jedno poschodie škola poskytla aj pre Kreatívne centrum RTVS. Je plné najnovšej techniky pre tvorbu televíznych a rozhlasových formátov. Z ministerstva kultúry naň išla desaťmiliónová dotácia.
„Nová podoba školy je ukážkou toho, ako veci fungujú vďaka spolupráci. Vďaka tomu, že sa stretli skvelé projektové a realizačné tímy, ktoré sa spoločne popasovali s administratívou, technickými riešeniami a množstvom detailov, z ktorých je celá táto investícia zložená. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na tom, že ďalšia z našich krajských škôl sa zaradila medzi špičkové vzdelávacie inštitúcie nielen kvalitou výučby, ale aj kvalitou vybavenia,“ vyjadril sa Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.
Za sedem rokov vyše 94 miliónov
Od roku 2017 župa investovala do rekonštrukcií a materiálno-technického vybavenie škôl a školských zariadení v jej pôsobnosti z vlastného rozpočtu vyše 31 miliónov eur.
Vzdelávanie v kraji sa na vyššiu úroveň posunulo aj vďaka viac ako 63 miliónom eur z eurofondov a projektov.
„Z týchto peňazí boli zrekonštruované priestory 23 škôl v celkovej hodnote presahujúcej 51 miliónov eur. Na centrá SPACE, Regionálne centrá kariéry, mentorov na stredných školách a na zvyšovanie matematickej, prírodovednej či čitateľskej gramotnosti išlo viac ako 12,6 milióna eur,“ vyčíslil Lunter.
Dovedna ide teda o vyše 94 miliónov eur, ktoré za necelých sedem rokov župa investovala nielen do modernizácie budov, ale školstva ako celku, vrátane práce s mládežou mimo vyučovacích hodín.
