ČIERNY BALOG. Okrem zážitku z jazdy po jedinej úzkokoľajke na Slovensku pasažieri zistia, ako by mohla Čiernohronská železnička každodennej slúžiť miestnym v rámci verejnej regionálne dopravy.
Počas tradičného festivalu v Čiernom Balogu s názvom Už sa fašiang kráti, ktorý je naplánovaný na sobotu 10. februára, vypravia Fašiangový expres Čiernohronskej železnice.
Električky aj vozeň z roku 1939
„Aj tento rok sa povozíte v novozískaných švajčiarskych električkách s vynovenými a komfortne vykúrenými interiérmi. Popoludní bude k dispozícii historický motorový vozeň z roku 1939,“ informujú z neziskovej organizácie Čiernohronská železnica (ČHŽ).

Spresňujú, že všetky vlaky budú zastavovať na znamenie na všetkých zastávkach v dedine.
„Spoje vyrazia na trať v pravidelných hodinových intervaloch na trase Dobroč – Čierny Balog, Kultúrny dom – Nový Krám a späť. O 12.30 hod. pôjde vláčik aj s bursou po dedine.“
Domáci aj návštevníci festivalu sa budú môcť odviezť za symbolické jedno euro.
"Kočík a pes zdarma," dodávajú z ČHŽ s tým, že cestovné lístky bude predávať sprievodca priamo vo vlaku. "Platí 1 hodina na ľubovoľnej trase."
Vyhľadávaná atrakcia
Električky zo Švajčiarska sú vyhľadávanou turistickou atrakciou na Horehroní. Na Slovensko sa dostali vďaka projektu, ktorý v zahraničí zaujal.
Na severe Švajčiarska sa totiž na 13 kilometrov dlhej úzkorozchodnej trati, spájajúcej Waldenburg a Liestal, rozhodli zmeniť rozchod koľají v snahe dosiahnuť zvýšenie rýchlosti.
O električky, ktoré sa tým stali nepotrebnými, prejavilo záujem šesť krajín.
Po vyhodnotení všetkých projektov sa Bruno Haffner, riaditeľ prevádzky železníc BLT pre médiá vyjadril, že práve ponuka z Horehronia bola najpresvedčivejšia najmä preto, že je Švajčiari vyše tridsaťročné vozne, ktoré sú však vo veľmi dobrom stave, vrátane príslušnej infraštruktúry, ponúkli za symbolickú cenu.
V máji 2021 ich loďou prepravili do Bratislavy a odtiaľ putovali po železnici na Horehronie.
Tu by v budúcnosti mali na trati Podbrezová - Valaská - Hronec - Čierny Balog slúžiť nielen turistom, ale aj ľuďom cestujúcim do práce v železiarňach v Podbrezovej a zlievárňach v Hronci.
Iniciatívu, ktorá má prispieť k rozvoju regiónu a tiež ekologizácii dopravy uvítal v minulosti aj dnes už bývalý predseda banskobystrického kraja Ján Lunter.
„Tento rozvojový projekt jednoznačne zintenzívni rozvoj cestovného ruchu v regióne Horehronie a prispeje tak k finančnej a personálnej stabilizácii činností súvisiacich s ochranou Národnej kultúrnej pamiatky Čiernohronská železnica, vykonávanej už vyše 35 rokov predovšetkým dobrovoľníkmi“, vyjadril sa Lunter ešte pred vyhodnotením projektov švajčiarskou stranou.
Úzkokoľajná lesná železnica, ktorú spravuje nezisková organizácia Čiernohronská železnica je nielen jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií v Banskobystrickom kraji, ale aj národnou kultúrnou pamiatkou. Ročne sa historickými vlakmi prevezie zhruba 70-tisíc návštevníkov.
Dve sestry v rôznych kútoch sveta
• Čiernohronská železnica a Alishan Forest Railway na Taiwane sú dve veľmi podobné, pôvodne lesné železnice s rovnakým rozchodom koľajníc (760 a 762 mm) a rovnakým osudom na opačných stranách zemegule.
• Postavili ich začiatkom minulého storočia (1909 a 1912). Slúžili pre zvoz dreva, dosiahli celkovú dĺžku cca 100 km a boli intenzívne využívané lesnými správami až do druhej poloviny 20. storočia.
• Po strate ich pôvodného zmyslu (prepravu dreva prevzali moderné nákladné automobily) sa obidve podarilo úspešne pretransformovať na významné atrakcie cestovného ruchu – namiesto dreva dnes vozia turistov a návštevníkov lesníckych múzeí v prírode.
• Táto až zarážajúca podobnosť, korešpondujúca aj s podobnosťou našich malých štátov, iniciovala nápad Čiernohronskej železnice v Čiernom Balogu (ČHŽ) nadviazať s Alishan Forest Railway (AFR) bližšie kontakty s dôrazom na vzájomnú výmenu skúseností, prevádzkových modelov, spoluprácu zamestnancov a kultúrnu výmenu.
• Akýmsi vyvrcholením tejto spolupráce by malo byť v budúcnosti zapožičanie jednej zo zachovaných unikátnych parných lokomotív AFR typu SHAY pre prevádzku na ČHŽ.
Zdroj: ČHŽ