BYSTRÁ. Až 1119-krát vyrazili vlani horskí záchranári ratovať ľudí na nízkotatranských svahoch. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi počet ich zásahov vzrástol. Dovedna v Nízkych Tatrách zasahovali 1289-krát.
„Počet zásahov na lyžiarskych svahov nehovorí len o tom, že v tejto lokalite sa nachádzajú najväčšie a najnavštevovanejšie lyžiarske strediská, ale najmä o správaní sa lyžiarov, ich skúsenostiach na trati a tiež o pohybe v teréne v nevhodných poveternostných podmienkach,“ uviedli pracovníci Horskej záchrannej služby (HZS) k vlaňajšej štatistike.
Celkový počet ich minuloročných zásahov je alarmujúci.
Vo všetkých oblastných strediskách na Slovensku zasahovali 2965-krát. V porovnaní s rokom 2022 tak vykonali o 334 zásahov viac.

„Až v 1998 prípadoch išlo o zásahy na lyžiarskych tratiach. Takže 967-krát vyrážali na pomoc pacientom v horskom teréne.“
Druhý najvyšší počet zásahov
Ani vo Vysokých Tatrách sa záchranári rozhodne nenudili. Z tamojšieho oblastného strediska vlani vykonali druhý najvyšší počet zásahov.
„O pomoc boli požiadaní 509-krát,“ vyčíslili z HZS s tým, že v teréne nášho najvyššieho pohoria platí opačný trend, než v Nízkych Tatrách.
„Viac ľudí, konkrétne 336, potrebovalo pomoc v teréne. Na lyžiarskych svahoch išlo o 173 zásahov,“ dodali záchranári.
Do pozornosti dali aj čísla z ostatných turistických lokalít.
„V minuloročných štatistikách sa v tesnom závese za Vysokými Tatrami drží Oblastné stredisko HZS Malá Fatra. Z celkového počtu 476 zásahov vykonali príslušníci v tejto lokalite 314 zásahov na lyžiarskych svahoch a 162 v horskej oblasti. Vo Veľkej Fatre bolo vykonaných 386 zásahov, z toho 232 na lyžiarskych svahoch. V obidvoch prípadoch sa naše oblastné strediská nachádzajú v lokalitách v zimnom období obľúbených lyžiarmi. Taktiež horskí záchranári v Západných Tatrách často pomáhali na lyžiarskych svahoch, z celkového počtu 233 až v 144 prípadoch. V Slovenskom raji vyrazili horskí záchranári na pomoc 72-krát,“ vyčíslili záchranári.
Ich pomoc potrebovali prevažne domáci turisti a lyžiari, avšak celkovo pomohli návštevníkom našich hôr z 34 krajín, vrátane Slovenska.
„Podľa štátnej príslušnosti vedú štatistickú tabuľku občania Slovenskej republiky (48,63 %). V prípade 19,36 % zásahov žiadali o pomoc Poliaci a 10,12 % Česi. Aj keď väčšina zásahov bola úspešná, hory si v minulom roku vyžiadali 22 obetí. Z toho 12 osôb zahynulo vo Vysokých Tatrách,“ zakončili horskí záchranári.
Extrémne náročný deň
Alarmujúcu štatistiku potvrdzuje aj extrémne náročný deň horských záchranárov, kedy len na Chopku ratovali vyše 40 zranených ľudí. Bol ním 27. december 2023.
„Išlo prevažne o vážnejšie zranenia, ktoré vznikli pri zrážkach lyžiarov a snoubordistov. Po pádoch na zjazdovkách pribúdali aj zranenia končatín. Horskí záchranári z Nízkych Tatier ošetrili počas jedného dňa skutočne mimoriadny počet lyžiarskych úrazov. Na severnej strane Chopka si lyžiari na svahoch privodili až 30 úrazov. Zranených bolo potrebné zachrániť a následne zo zjazdovky transportovať. Na južnej strane Chopka došlo v spomínaný deň k 14 úrazom,“ konkretizovali horskí záchranári.
Dodali, že v jednom prípade išlo o tak vážny úraz, že pacienta transportovali do nemocnice leteckí záchranári.
V ten deň bolo rušno aj na Donovaloch, kde horskí záchranári vyrazili k piatim zraneným. Štyri záchranné akcie prebehli na Kubínskej holi a po tri v lyžiarskych strediskách Roháče – Spálená a Tatranská Lomnica.

Pomoc záchranárov bola potrebná aj na Martinských holiach.
Záchranári apelujú na návštevníkov lyžiarskych stredísk, aby nepreceňovali svoje schopnosti, prispôsobili jazdu aktuálnym podmienkam na zjazdovkách a plne rešpektovali pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, takzvaný Biely kódex.
Tiež netreba podceňovať mobilnú aplikáciu HZS.
Stlačenie tlačítka môže zachrániť život
„Najspoľahlivejším ukazovateľom polohy sú pre záchranárov GPS súradnice. Takmer každý oznamovateľ nehody má už dotykový mobilný telefón, no nie každý v ňom vie nájsť svoju polohu. Osvojte si vyhľadávanie GPS polohy vo svojom mobile, pretože výraznou mierou pomôžete nielen sebe, zranenému či uviaznutému, ale uľahčí to aj prácu záchranárom,“ dodali záchranári.
Odporúčajú si stiahnuť spomínanú mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej dokážu v rozmedzí niekoľkých metrov určiť, kde sa nachádza človek, potrebujúci pomoc.
„Stlačením tlačidla odošlete núdzovú správu a zároveň ste prepojený na Operačné stredisko tiesňového volania HZS. Okrem GPS polohy zdieľate zdravotné údaje, špecifikáciu problému, kontakty na blízke osoby a ďalšie dôležité informácie, ktoré urýchlia pomoc. Dodržiavanie pravidiel, disciplinované správanie a rešpekt k horách aj ostatným nám pomôže zabezpečiť šťastný návrat domov,“ ozrejmili záchranári.
Tiež upozorňujú, že je potrebné počas lyžovania aj túry všímať si rôzne znaky, napríklad mostík, lavičky, posedy, rebríky, označenia stožiarov v lyžiarskom stredisku.
"Ďalej si všímajte smerovníky a najmä farebné značenie trasy (turistický chodník alebo aj lyžiarsku trať), aby ste v prípade nehody vedeli čo najpresnejšie povedať, kde sa nachádzate."