CHOPOK, BYSTRÁ. Najprv traja Japonci, potom Brit. Horskí záchranári z Oblastného strediska Nízke Tatry dva dni po sebe vyrážali na južnú stranu Chopka, na miesto spadajúce do Vajskovskej doliny. Našťastie, záchranné akcie mali šťastný koniec.
„Prvý marcový deň nás po pomoc požiadal 24-ročný lyžiar z Veľkej Británie. Pustil sa mimo značenú zjazdovú trať, do voľného terénu južnej strany Chopku, kde stratil lyže. Jeho jazda sa skončila pod potokom v doline Machnatá, ktorá spadá do Vajskovskej doliny,“ informovali horskí záchranári s tým, že mladý návštevník Nízkych Tatier napokon uviazol a nedokázal ďalej pokračovať.
„Lyžiar počas komunikácie s operátorom poskytol svoju presnú polohu prostredníctvom GPS súradníc. Záchranári, po jeho dosiahnutí, s ním zostúpili k terénnemu vozidlu Horskej záchrannej služby (HZS). Transportovali ho do svojho strediska v Bystrej, odkiaľ už pokračoval samostatne.“

Chopok podcenili aj Japonci
V tomto prípade sa zopakoval scenár z predošlého dňa (29. 2.), kedy horských záchranárov požiadali o pomoc traja Japonci. Tiež sa ocitli mimo upravenej zjazdovky, až napokon uviazli v žľabe.

"Išlo o dvoch snowbordistov a jedného lyžiara vo veku 29, 30 a 43 rokov. Na južnej strane Chopka sa ocitli mimo upravenej trate. Zostupovali stále nižšie až uviazli v žľabe, padajúcom do Vajskovskej doliny," priblížil horskí záchranári s tým, že neboli zranení. Podarilo sa im získať presnú GPS polohu.
"Sprevádzali sme ich pod Pálenicu a odtiaľ transportovali terénnou štvorkolkou a terénnym vozidlom HZS do Bystrej, kde bola záchranná akcia ukončená,“ dodali záchranári.
Aplikácia, ktorá môže zachrániť život
Aj tieto prípady potvrdili, že sa neoplatí podceňovať aplikáciu Horskej záchrannej služby. Nájdete ju TU.
„Najspoľahlivejším ukazovateľom polohy sú pre záchranárov GPS súradnice. Takmer každý oznamovateľ nehody má už dotykový mobilný telefón, no nie každý v ňom vie nájsť svoju polohu. Osvojte si vyhľadávanie GPS polohy vo svojom mobile, pretože výraznou mierou pomôžete nielen sebe, zranenému či uviaznutému, ale uľahčí to aj prácu záchranárom,“ uviedli zo strediska HZS.
Odporúčajú si stiahnuť spomínanú mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej dokážu v rozmedzí niekoľkých metrov určiť, kde sa nachádza človek, potrebujúci pomoc.
„Stlačením tlačidla odošlete núdzovú správu a zároveň ste prepojený na Operačné stredisko tiesňového volania HZS. Okrem GPS polohy zdieľate zdravotné údaje, špecifikáciu problému, kontakty na blízke osoby a ďalšie dôležité informácie, ktoré urýchlia pomoc. Dodržiavanie pravidiel, disciplinované správanie a rešpekt k horách aj ostatným nám pomôže zabezpečiť šťastný návrat domov,“ ozrejmili horskí záchranári.
Tiež upozorňujú, že je potrebné počas lyžovania aj túry všímať si rôzne znaky, napríklad mostík, lavičky, posedy, rebríky, označenia stožiarov v lyžiarskom stredisku.
"Ďalej si všímajte smerovníky a najmä farebné značenie trasy (turistický chodník alebo aj lyžiarsku trať), aby ste v prípade nehody vedeli čo najpresnejšie povedať, kde sa nachádzate."
