BREZNO. Do regiónu pod nízkotatranskými vrchmi majú počas jarných prázdnin, ktoré sa prehupli do záverečnej tretiny, prilákať návštevníkov jedinečné atrakcie.
Bonusom je vstup do Mestskej veže v Brezne, ktorá je skutočným unikátom.
„Miestni aj návštevníci Horehronia sa môžu zapojiť do atraktívneho projektu, v ktorom získajú bezplatný rodinný vstup do veže na breznianskom námestí. V podstate ide o hru s názvom Hore Hronom, Dolu Hronom, ktorá má motivovať k návšteve konkrétnych lokálnych zážitkov,“ informujú z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Banskobystrický kraj Turizmus.
Dodávajú, že projekt, ktorý sa začal 17. 2., potrvá do 10. marca, teda kým sa neskončia jarné prázdniny v poslednej trojici krajov – Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom.

„Medzi vybrané zážitkové lokality patrí Turisticko – informačné centrum Dolné Horehronie v Brusne, Rozprávkový svet „Z rozprávky do rozprávky“ v Nemeckej, časti Zámostie, Vodný mlyn s náhonom v Predajnej, Úniková izba Upíra Prdimuchu v Hornej Lehote, Double Red Cars Museum v Brezne a TelgART – suveníry, expozície a ski shop v areáli Ski Telgárt," konkretizujú z OOCR.
Pri návšteve každého zo spomínaných miest návštevníci získajú nálepku do hracieho plánu. Ten si môžu vyzdvihnúť v Infocentre vo Zvonici v Brezne prípadne Turisticko – informačnom centre Horehronie v Bystrej. Tiež sa dá stiahnuť z webovej stránky horehronie.sk.
Cestu k horehronskému unikátu otvárajú štyri nálepky v hracom pláne. A to najzaujímavejšie sa ukrýva skutočne vysoko. Treba zdolať päť strmých schodísk a dovedna 93 schodov.
Byt, aký možno vidieť len v Brezne
Ide o najvrchnejšie poschodie klasicistickej mestskej veže, ktorá je bezmála už dve storočia ústrednou dominantou historického centra Brezna. Nachádza sa tam dobový byt zvonára a zvonárky aj s figurínami v životnej veľkosti. Navyše výhľad z veže je skutočne očarujúci.
Zaujímavosti o veži
• Jej hrotnica stúpa od päty strechy veže približne do výšky 5 metrov,
• veterná koruhva má rozmery cca 0,9 x 0,35 m,
• zástavka veternej koruhvy má vyrytý dátum začiatku výstavby veže,
• hrúbka múrov v spodnej časti dosahuje 1,92 m a lokálne až 2,3 m,
• vrstva maľovky v byte zvonára je hrubá 2 cm,
• tri zvony vo veži vážia dovedna 1943,
• do dobového bytu zvonára vedie päť strmých schodísk s 93 schodmi.
„Mohutná, 31 metrov vysoká hranolová stavba, slúžila ako strážna veža a zvonica. Mala aj predchodkyne, no tie pohltili plamene alebo bol ich skazou nekvalitný stavebný materiál. Táto je postavená z kameňa a odolala mnohým nástrahám. Roky sa síce podpísali na jej vzhľade, avšak v 20. a 21. storočí prešla ozdravovacími procesmi,“ priblížila Anna Raškovská, lektorka Horehronského múzea v Brezne s tým, že po poslednej rekonštrukcii veža získala nový vzhľad aj funkciu.
„V rámci cestovného ruchu je sprístupnená verejnosti,“ dodala lektorka.
Pripomenula, že stavba bola projektovaná ako strážna veža a zvonica. Ako jediná z mestských veží na Slovensku mala pod kupolou vyhradený priestor pre byt hlásnika a strážnika v jednej osobe.

„Ten z výšky dohliadal na mesto a ľudí včas varoval pred nebezpečenstvom. Túto funkciu tu vykonával do polovice 20. storočia,“ ozrejmila Raškovská.