BANSKÁ BYSTRICA. Roky chátralo, pod jeho nelichotivý stav sa podpísala aj nedostatočná údržba. Dnes je situácia iná. Práce, smerujúce k záchrane unikátneho detského ihriska Hexagon, nachádzajúcom sa priamo pod banskobystrickým pamätníkom SNP, sú v plnom prúde.
Sochár Matúš Jančura, ktorý sa na nich podieľa tvrdí, že je inšpiratívne vidieť, ako v minulosti uvažoval tvorca Hexagonu. Na rekonštrukciu, ktorá musí mať presnú postupnosť, dohliadajú krajskí pamiatkari.
„Po odbornej diskusii o rozsahu rekonštrukcie sa rozhodlo, že časť diela ostane a z ďalšej sa urobia repliky podľa pôvodných vzorov. Existujú fotografie autentického modelu. Podľa nich vyhotovíme technickú dokumentáciu. Následne vyrobíme formy a postupne budeme dielo obnovovať a dopĺňať tie časti, ktoré chýbajú alebo tie, ktoré sú značne poškodené,“ uviedol Jančura ešte na sklonku minulého roka.
Odvtedy práce pokročili, sústredili sa do dielne v Slovenskej Ľupči.
Získa pôvodnú farbu
„S prvou etapou sme začali už vlani, keď sme urobili inventarizáciu a spracovali kompletnú výkresovú a výrobnú dokumentáciu. Zároveň sme zhotovili formy na výrobu jednotlivých prefabrikovaných dielcov,“ ozrejmil sochár.
Dodal, že do konca marca chcú mať odliatky hotové. V apríli sa už práce majú presunúť pod Pamätník SNP, kde prebehnú opravy priamo na mieste.

„Obnova celého Hexagonu je veľmi zaujímavá. Musíme zopakovať celý myšlienkový pochod a postup tvorcu tohto unikátneho diela. Je inšpiratívne vidieť ako Ján Ondrejovič rozmýšľal a ako nanášal vrstvy. Tým, že nebol sochár, ale dizajnér, vidíme iný spôsob myslenia, než na aký sme zvyknutí,“ podotkol Jančura.
Pripomenul, že významné dielo malo kedysi aj drevenú časť. Tá sa však nezachovala. Tiež si možnože málokto pamätá, že pôvodný Hexagon mal bielu farbu, preto ju bude mať aj po obnove, aby vyzeral ako kedysi.