Banskobystrickí poslanci v roku 2021 schválili prísnu reguláciu hazardu na území mesta, vďaka ktorému by v septembri tohto roka mala v Banskej Bystrici zostať jediná kamenná herňa. Na stole sa im však už ocitol ďalší návrh, ešte prísnejší. Na najbližšom mestskom zastupiteľstve tak budú prerokovávať úplný zákaz hazardu na pôde mesta.
Herne na ústupe
„Takýto radikálny krok, ktorý v princípe ovplyvní jedinú prevádzku, považujeme za absolútne zbytočný,“ komentuje návrh VZN o zákaze hazardu v Banskej Bystrici Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier. Zároveň pripomína, že počty kamenných prevádzok na celom území Slovenska majú dlhodobo klesajúci charakter. Rovnaký trend odzrkadľujú aj čísla týkajúce sa Banskej Bystrice. Kým v roku 2019 sa v meste nachádzalo 24 kamenných herní, začiatkom roka 2024 ich môžete narátať len 11. „Drvivej väčšine z týchto herní momentálne platné licencie skončia v auguste a septembri tohto roka, čo bude mať za následok, že v meste Banská Bystrica zostane jedna jediná takáto prevádzka,“ pokračuje Dominika Hlobenová.
Hazard neodíde ďaleko
Efektivitu zákazu kamenných herní v Banskej Bystrici spochybňuje aj ďalšia skutočnosť. Mestské zastupiteľstvo len nedávno udelilo súhlas pre vznik kasína, ktoré získalo individuálnu licenciu na prevádzku až do roku 2028 a prípadný tvrdý zákaz herní by mu zabezpečil na banskobystrickom trhu monopol. „Kasína navyše nie sú limitované počtom výherných zariadení, tým pádom sa všetky automaty môžu z územia mesta Banská Bystrica pohodlne presunúť do tejto prevádzky. Tento krok vidíme ako narušenie férového podnikateľského prostredia,“ hodnotí situáciu Dominika Hlobenová.
Všade dostupný online
„Neobstojí ani prípadná argumentácia o prísnejších kritériách na vstup do kasína z dôvodu ochrany zraniteľných skupín obyvateľov,“ pokračuje Dominka Hlobenová a pripomína obdobie pandémie covid-19, počas ktorého markantne narástol podiel online hazardu na trhu. Kým dovtedy predstavoval len jedno percento, po pandémii vystúpil na úroveň jednej pätiny a v súčasnosti dosahuje úroveň takmer tridsiatich percent. „Herňu má už každý vo svojom smartfóne. Je to ďaleko dostupnejšie, je to ďaleko rýchlejšie a v prvom rade je to anonymné,“ uvádza Dominika Hlobenová a podčiarkuje tiež účinnosť kontroly, ktorá je oproti online priestoru v kamenných herniach zaručenou metódou, ako z hrania vylúčiť určité skupiny ľudí. „Dobrým nástrojom na kontrolu je Register vylúčených osôb a v neposlednom rade pravidelné a účinné kontroly Úradu pre reguláciu hazardných hier,“ zdôrazňuje Dominika Hlobenová.
Prevencia a spoločenská zodpovednosť
K téme absolútnych zákazov sa často vyjadrujú aj odborníci, ktorí namiesto striktných riešení presadzujú miernejšie opatrenia. „Pred závislosťou či inými poruchami duševného zdravia je potrebné sa chrániť aktívne, najmä podporou zdravého životného štýlu, podporou kritického myslenia, posilňovaním oporných sietí a podobne, ” hovorí Denisa Šoltésová, riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok, ktorá sa v Prešove venuje pomoci závislým. „A vďaka aktivitám prevádzkovateľov herní, ktorí priložia ruku k dielu v rámci spoločenskej zodpovednosti, môžu uzrieť svetlo sveta zaujímavé projekty na pomoc ľuďom,“ dopĺňa Dominika Hlobenová. OZ Rozvíjame naše mestá, ktoré združuje prevádzkovateľov kamenných herní, pomohlo v meste Poprad zrevitalizovať viacero detských ihrísk či v Šali zrekonštruovať kolkársku dráhu. „Monopol pre jedného prevádzkovateľa a tvrdý zákaz nie sú cestou. My vidíme ako cestu dialóg medzi dotknutými stranami a spoločné riešenie situácie,” uzatvára Dominika Hlobenová tému s výzvou k odbornej diskusii.