BANSKÁ BYSTRICA. V stredoslovenskej metropole sa pustili do boja proti potkanom a myšiam. Priamo v meste sú naplánované opatrenia, ktoré majú zamedziť nárastu ich populácie. Radnica pripomína opatrnosť, najmä čo sa týka detí.
V Banskej Bystrici doposiaľ deratizovali a dezinfikovali verejné priestranstvá väčšinou na jar a na jeseň.
„Prax z minulých rokov však ukázala, že znižovanie nárastu populácie hlodavcov je potrebné vykonávať aj mimo tohto obdobia,“ uviedol Miroslav Strelec z kancelárie primátora.

Spresnil, že vlani v meste potvrdili až osemdesiat výskytov hlodavcov. Pripisuje to čoraz teplejšiemu počasiu v zimnom období. „Deratizácia bola realizovaná aj v lete,“ dodal.

Ozrejmil, že práce, súvisiace s reguláciou hlodavcov, koordinuje pracovná skupina, pozostávajúca so zástupcov mesta aj deratizačných firiem, odborníkov v oblasti riadenia, vykonávania kontroly deratizácie či správcovia kanalizačných sietí.
„Pracovná skupina vyhodnocuje výskyt hlodavcov na území mesta na základe vlastného zistenia alebo podnetov od obyvateľov. Dôležité je nahlásiť presnú lokalizáciu výskytu hlodavcom, najlepšie aj s umiestnením nôr,“ priblížil Strelec.
Fľaše aj deratizačné staničky
Po potvrdení výskytu škodcov umiestnia do ich nôr nástrahy pomocou PET fliaš. Potom miesto zabezpečia, aby nebolo prístupné ľuďom a spoločenským zvieratám.

„Obyvatelia v daných priestoroch by mali zvýšiť opatrnosť hlavne vo vzťahu k deťom a zvieratám. Tam, kde nie je možné umiestniť nástrahu do nôr, zmluvná spoločnosť nástrahy umiestňuje do deratizačných staničiek. Tie sú bezpečnejšie ako pre ľudí, tak aj pre psy a mačky. Zároveň nehrozí bezprostredné riziko kontaktu s nástrahou.