BANSKÁ BYSTRICA. „Som prekvapený, že takýto výskum nebol doposiaľ nikde realizovaný. Malo sa tak udiať už pred polstoročím,“ povedal Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice pred začiatkom archeologického výskumu, aký na Slovensku, dokonca ani v okolitých krajinách doposiaľ neprebehol
Začne sa v najbližších dňoch a jeho cieľom je identifikovať objekty, ktoré sa dajú dokázateľne spojiť s udalosťami rokov 1944 – 1945.
Prebádajú miesto hrôzy
Odborníci prebádajú miesto, kde sa odohral jeden z najväčších vojnových zločinov na našom území. Ide o lokalitu, v ktorej stojí aj Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke. Národná kultúrna pamiatka pripomína hrozivú popravu stovky mužov, žien aj detí.

„Na miestach masových popráv a povstaleckej obrany sa začína prvá fáza archeologického výskumu, ktorý iniciovala samospráva s cieľom získať relevantné podklady. Poslúžia pre rozšírenie pásma pamiatkovej ochrany danej lokality, “ doplnil primátor.
Podotkol, že z archeologického a vojensko – historického hľadiska bude pre odborníkov určite zaujímavé zistiť profil a rozmery priekopy, ktorú nafotili v roku 1944. Nikdy však nebola preskúmaná.
Chcú objaviť aj niečo nové
„Doposiaľ bol chránený len pamätník a hroby, čo sa ukázalo ako nedostatočné. Základný zámer celého výskumu má byť rozšírenie celej pamiatkovej ochrany danej lokality. Naším prvotným cieľom je poskytnúť pamiatkarom relevantné doklady, aby sa tento zámer podarilo zrealizovať. Druhotným vedeckým zámerom je objaviť niečo nové,“ vyjadril sa Pavol Šteiner, docent z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre s tým, že aktuálne realizujú povrchový prieskum s detektormi kovov.