BANSKÁ BYSTRICA. Sú mladí, ambiciózni a svoj záujem o víno povýšili na serióznu prácu, ktorá nezostala bez povšimnutia ani v zahraničí.
No a čoskoro sa im vo vitríne zaskvie ocenenie z populárneho podujatia, ktoré každoročne na sklonku apríla spestruje kalendár akcií v stredoslovenskej metropole.
Počas jubilejného 10. ročníka sobotňajšej (27. 4.) Vínšpacírky sa jej organizátori rozhodli oceniť tri osobnosti z nádejnej mladej generácie vinárov.
Doposiaľ ocenenie Vínšpacírky – Osobnosť enológie a vinárstva získalo päť významných osobností, spojených s tradičným remeslom, ktoré mnohí označujú aj za umenie.

„Sila nastupujúcej generácie nás oslovila natoľko, že sme sa rozhodli oceniť tri talenty, ktoré predstavujú budúcnosť a dobrú perspektívu pre slovenské vinohradníctvo a vinárstvo. Konkrétne ide o Vladimíra Hronského, enológa, someliéra a školiteľa, tiež Petra Luntera, someliéra svetovej úrovne a Dávida Kušického, ktorý úspešne pokračuje v rodinnej tradícii BIO vinohradníctva,“ uviedol Martin Turčan, mestský poslanec a člen organizačného tímu.
Dodal, že oceňovanie je naplánované na 16.00 hod. na banskobystrickom námestí SNP.
Zároveň predstavil osobnosti, ktoré z krajského mesta pod Urpínom odídu s ocenením.
Postrek z byliniek, víno z vajíčok
Veľkokrtíšan Dávid Kušický je prevádzkovým riaditeľom rodinného vinárstva Domin & Kušický, ktoré založil jeho starý otec Ján Domin. V roku 2019 úspešne ukončil štúdium vinohradníctva a vinárstva na Mendelovej univerzite v Brne a začal sa naplno zapájať do aktivít rodinného vinárstva.

Najviac mu záleží na produkovaní naturálneho vína a pestovaní viniča v súlade s prírodou, bez zbytočných pesticídov. V snahe neustále zlepšovať ekologický vinohrad navštívil naturálne vinárstva vo svete. Za hranicami sa inšpiroval, získal cenné skúsenosti.
V súlade s ekologickým pestovaním postrekuje vinič koncentrátom z byliniek a víno vyrába v betónových vajíčkach. Vďaka novým technológiám, svetovým skúsenostiam a vnímavému prístupu sa mu podarilo presadiť rodinnú značku na dvanástich trhoch, vrátane USA, Kanady a Japonska.

Svoj jedinečný pohľad na vinohrad približuje návštevníkom vínnych festivalov a účastníkom konferencií po celom svete. Vďaka úsiliu a netradičným postupom sa vlani dostal do rebríčka Forbes 30 pod 30.
Dávida baví prispôsobovať sa prírode, jej procesom, váži si prácu svojich predkov a budúcim generáciám chce viničnú pôdu odovzdať v rovnakej a možno ešte lepšej kondícii.
Víno z jeho produkcie si vychutnávajú aj v michelinských reštauráciách. Jeho cieľom je mať ekologické finárstvo, ktoré predáva víno priamo z pivnice či lokálnym reštauráciám. V posilnení predaja na lokálnom trhu vidí budúcnosť ich rozvoja.
„Prevezme si cenu za pokračovanie rodinnej tradície BIO vinohradníctva a presah pravých slovenských BIO vín na svetové trhy,“ spresnil Turčan.