BANSKÁ BYSTRICA. Dávida Mazáňa v mladom veku pripravila rakovina o časť čeľuste aj zuby. Tvrdí, že bez rekonštrukčného chirurgického zákroku by bola kvalita jeho života veľmi nízka.
Odborníci vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici prišli pre takýchto pacientov s novinkou. Okrem rekonštrukcie čeľuste im implantujú aj zuby.
Krátke dentálne implantáty zavádzajú na tamojšej Klinike maxilofaciálnej chirurgie ako jediní na Slovensku.

Využívajú kostné tkanivo pacienta
„Pacientom po rekonštrukčnom výkone chceme zlepšiť kvalitu života po všetkých stránkach. Preto sme začali s metódou umiestnenia dentálnych implantátov do transplantovaných kostných lalokov. Vytvárame tak podmienky pre zhotovenie protetických náhrad, teda protéz, ktoré im umožnia plne obnoviť funkcie, ktoré stratili pri resekcii čeľuste,“ ozrejmil Adam Stebel, prednosta spomínanej kliniky.

Pripomenul, že na klinike pacientom doposiaľ pri rekonštrukčných výkonoch nahrádzali sánku alebo čeľusť mikrovaskulárnym kostným lalokom.
„Keďže pre onkologické ochorenie a následkov onkologickej liečby alebo úrazu prišli nielen o kosť, ale aj zuby, a majú ťažkosti s prijímaním stravy, tekutín, artikuláciou a vôbec so zaradením sa do spoločnosti.“
Zaujímavosťou je, že pacientom robia náhrady čeľuste a sánky z ich vlastného kostného tkaniva, odobraného z inej časti tela, konkrétne lopatky, bedra alebo ihlice predkolenia.
Spolupracujú s protetikom a laboratóriom
Stebel poukázal aj na ďalší dôležitý fakt. Dentálne implantáty, umiestňované do mikrovaskulárnych lalokov, sú v porovnaní s doposiaľ používanými menšie.
„Tým šetríme transplantované tkanivá, výkony sú menej invazívne a pacienti ich lepšie tolerujú,“ doplnil Rastislav Slávik, primár kliniky.

Podotkol, že chirurgická časť, implantácia a modelovanie mäkkých tkanív prebiehajú na klinike. Pri protetike spolupracujú s externým protetikom a laboratóriom.
Pomoc z medzinárodnej grantovej štúdie
Napriek tomu, že uvedený typ ošetrenia je vo svete považovaný za zlatý štandard, na Slovensku ho zdravotná poisťovňa neprepláca. Pacienti Rooseveltky však majú šťastie, keďže výkon im zatiaľ „sponzorujú“ z medzinárodnej grantovej štúdie.
„Pomocnú ruku im pri zavádzaní metodiky podal profesor Rolf Ewers z Viedne, ktorý je koordinátorom štúdie a zároveň má s krátkymi implantátmi dlhoročné skúsenosti,“ podotkol Slávik.
Aktuálne majú maxilofaciálni chirurgovia z banskobystrickej nemocnice na konte už 286 autotransplantačných rekonštrukčných výkonov v oblasti hlavy a krku. Novinku v podobe zavedenia zubných implantátov poskytli doposiaľ pätnástim pacientom.
